No longer deliverable by the manufacturer
Dimensions and size
| Length | 387 | mm |
Specifications
| Exchange Part | |
| Voltage | 24 V |
| Rated Power | 5.4 kW |
| Number of mounting bores | 3 |
| Number of threaded holes | 0 |
| Number of Teeth | 12 |
| Clamp | 30 |
| Clamp | 50 |
| Clamp | 31 |
| Flange Diameter | 92 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pinion Rest Position | 48 mm |
| Starter Type | Floating pinion |
| Bore Diameter | 13.5 mm |
| Bore Diameter 2 | 13.5 mm |
| Bore Ø 3 | 13.5 mm |
| Position/Degree | rechts |
| Mounting Angle | 45 degrees |
| Mounting bore angle measurement | 45 degree |
| Trade Numbers | 1543 |
Shipping Details
| Weight | 15.381 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | Germany |
No longer available
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
AVF
IM561
BOSCH
BUTEC
860512
DELCO REMY
HC-PARTS
CS699
HELLA
8EA 730 215-001
LETRIKA
11139029
AZK5188
LUCAS ELECTRICAL
LRS00767
LRS767
MONARK
81466061
VOLVO
420731
471638
477049
5003312
8113907
85000440
Fit Vehicles
VOLVO
61 vehicles
FL7
1985 - 1999
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| FL7 FL 7/230 | 1985-09 - 1998-09 | 169 - 173 | 230 - 235 | 6725 | |
| FL7 FL 7/260 | 1991-11 - 1998-09 | 191 | 260 | 6725 | |
| FL7 FL 7/290 | 1993-10 - 1998-09 | 210 | 286 | 6725 | |
| FL7 FL 7/230 | 1985-09 - 1998-09 | 169 - 173 | 230 - 235 | 6725 | |
| FL7 FL 7/260 | 1991-11 - 1998-09 | 191 | 260 | 6725 | |
| FL7 FL 7/290 | 1993-10 - 1998-09 | 210 | 286 | 6725 | |
| FL7 FL 7/230 | 1985-09 - 1998-09 | 169 - 173 | 230 - 235 | 6725 | |
| FL7 FL 7/260 | 1991-11 - 1998-09 | 191 | 260 | 6725 | |
| FL7 FL 7/290 | 1993-10 - 1998-09 | 210 | 286 | 6725 | |
| FL7 FL 7/230 | 1985-09 - 1998-09 | 169 - 173 | 230 - 235 | 6725 | |
| FL7 FL 7/260 | 1991-11 - 1998-09 | 191 | 260 | 6725 | |
| FL7 FL 7/290 | 1993-10 - 1998-09 | 210 | 286 | 6725 | |
| FL7 FL 7/230 | 1985-09 - 1998-09 | 169 - 173 | 230 - 235 | 6725 | |
| FL7 FL 7/260 | 1991-11 - 1998-09 | 191 | 260 | 6725 | |
| FL7 FL 7/290 | 1993-10 - 1998-09 | 210 | 286 | 6725 | |
| FL7 FL 7/230 | 1985-09 - 1998-09 | 169 - 173 | 230 - 235 | 6725 | |
| FL7 FL 7/260 | 1991-11 - 1998-09 | 191 | 260 | 6725 | |
| FL7 FL 7/290 | 1993-10 - 1998-09 | 210 | 286 | 6725 | |
| FL7 FL 7/290 | 1993-10 - 1998-09 | 210 | 286 | 6725 | |
| FL7 FL 7/230 | 1985-09 - 1998-09 | 169 - 173 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/260 | 1991-11 - 1998-09 | 191 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/290 | 1993-10 - 1998-09 | 210 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/245 | 1985-09 - 1994-10 | 180 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/245 | 1985-09 - 1994-10 | 180 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/245 | 1985-09 - 1994-10 | 180 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/245 | 1985-09 - 1994-10 | 180 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/245 | 1985-09 - 1994-10 | 180 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/245 | 1985-09 - 1994-10 | 180 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/245 | 1985-09 - 1994-10 | 180 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/245 | 1985-09 - 1994-10 | 180 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/245 | 1985-09 - 1994-10 | 180 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/245 | 1985-09 - 1994-10 | 180 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/245 | 1985-09 - 1994-10 | 180 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/245 | 1985-09 - 1994-10 | 180 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/260 | 1991-11 - 1999-10 | 191 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/285 | 1993-12 - 1999-10 | 210 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/285 | 1993-12 - 1999-10 | 210 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/245 | 1985-09 - 1994-10 | 180 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/245 | 1985-09 - 1994-10 | 180 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/245 | 1985-09 - 1994-10 | 180 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/245 | 1985-09 - 1994-10 | 180 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/230 | 1985-09 - 1999-10 | 169 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/285 | 1993-12 - 1999-10 | 210 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/230 | 1985-09 - 1999-10 | 169 | 6725 | ||
| FL7 FL 7/285 | 1993-12 - 1999-10 | 210 | 6725 |
FM7
1998 - 2001
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| FM7 FM 7/250 | 1998-08 - 2001-12 | 184 | 250 | 7284 | |
| FM7 FM 7/250 | 1998-08 - 2001-12 | 184 | 250 | 7284 | |
| FM7 FM 7/250 | 1998-08 - 2001-12 | 184 | 250 | 7284 | |
| FM7 FM 7/290 | 1998-08 - 2001-12 | 213 | 290 | 7284 | |
| FM7 FM 7/250 | 1998-08 - 2001-12 | 184 | 250 | 7284 | |
| FM7 FM 7/250 | 1998-08 - 2001-12 | 184 | 250 | 7284 | |
| FM7 FM 7/250 | 1998-08 - 2001-12 | 184 | 250 | 7284 | |
| FM7 FM 7/290 | 1998-08 - 2001-12 | 213 | 290 | 7284 | |
| FM7 FM 7/290 | 1998-08 - 2001-12 | 213 | 290 | 7284 | |
| FM7 FM 7/290 | 1998-08 - 2001-12 | 213 | 290 | 7284 | |
| FM7 FM 7/290 | 1998-08 - 2001-12 | 213 | 290 | 7284 | |
| FM7 FM 7/290 | 1998-08 - 2001-12 | 213 | 290 | 7284 | |
| FM7 FM 7/290 | 1998-08 - 2001-12 | 213 | 7284 | ||
| FM7 FM 7/290 | 1998-08 - 2001-12 | 213 | 7284 |
FS7
1994 - 1996
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| FS7 FS 718/260 | 1994-09 - 1996-03 | 191 | 260 | 6725 | |
| FS7 FS 718/230 | 1994-09 - 1996-03 | 169 | 230 | 6725 |
Alternatives
€575.66
dispatch in 28 business days
€195.45
dispatch in 28 business days
€698.40
dispatch in 28 business days