Dimensions and size
| Length | 320 | mm |
Specifications
| Exchange Part | |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 3 kW |
| Number of mounting bores | 3 |
| Number of threaded holes | 0 |
| Number of Teeth | 9 |
| Clamp | 50 |
| Clamp | 30 |
| Flange Diameter | 110 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pinion Rest Position | 27 mm |
| Starter Type | Self-supporting |
| Bore Diameter | 12 mm |
| Bore Diameter 2 | 12 mm |
| Bore Ø 3 | 12 mm |
| Position/Degree | links |
| Mounting Angle | 45 degrees |
| Jaw opening angle measurement | 50 Degree |
| Mounting bore angle measurement | 45 degree |
| Trade Numbers | 1898 |
Shipping Details
| Weight | 10.2 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | Germany |
€185.48
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €27.17
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns