Dimensions and size
| Length | 209 | mm |
Specifications
| Exchange Part | |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Number of mounting bores | 3 |
| Number of threaded holes | 2 |
| Number of Teeth | 12 |
| Number of Teeth | 10 |
| Clamp | 50 |
| Flange Diameter | 61.5 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pinion Rest Position | 14.49 mm |
| Starter Type | Self-supporting |
| Thread Size | M8 |
| Thread Size 1 | M8x1.25 |
| Bore Ø 3 | 8.9 mm |
| Position/Degree | links |
| Mounting Angle | 33 degrees |
| Jaw opening angle measurement | 73 Degree |
| Mounting bore angle measurement | 33 degree |
| Trade Numbers | 2212 |
Shipping Details
| Weight | 3.415 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | Ukraine |
€216.18
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €98.97
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns