Dimensions and size
| Length | 245 | mm |
Specifications
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 2 kW |
| Number of mounting bores | 1 |
| Number of threaded holes | 1 |
| Number of Teeth | 10 |
| Clamp | 30,50 |
| Flange Diameter | 82.4 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pinion Rest Position | 18.1 mm |
| Starter Type | Self-supporting |
| Thread Size | M12x1,75 |
| Bore Diameter | 10.6 mm |
| Position/Degree | mittig |
| Mounting Angle | 0 degrees |
| Jaw opening angle measurement | 156 Degree |
| Mounting bore angle measurement | 0 degree |
Shipping Details
| Weight | 4.005 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | China |
€81.87
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
CHEVROLET
DAF
Cross-Reference Numbers
BOSCH
CHEVROLET
93 171 526
93 176 034
DAF
1516830R
OPEL
09200962
24422273
24454431
55351630
90512467
90519015
90519331
90566073
93171526
93176034
SAAB
53 42 340
53 43 371
55351630
95 44 537
SCANIA
4772968
5342340
5343371
VAUXHALL
90512467
93171526
93176034
Fit Vehicles
OPEL
51 vehicles
ASTRA
1998 - 2005
FRONTERA
1998 - 2004
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| FRONTERA B (U99) 2.2 DTI (6B_66, 6B_76) | 2002-09 - 2004-07 | 88 | 120 | 2171 | |
| FRONTERA B (U99) 2.2 DTI (6B_ZC, 6B_VF, 6B_66, 6B_76) | 1998-09 - 2003-12 | 85 | 116 | 2171 |
OMEGA
1997 - 2003
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| OMEGA B (V94) 2.0 DTI 16V (F69, M69, P69) | 1997-09 - 2000-09 | 74 | 101 | 1995 | |
| OMEGA B (V94) 2.2 DTI 16V (F69, M69, P69) | 2000-09 - 2003-07 | 88 | 120 | 2171 | |
| OMEGA B Estate (V94) 2.0 DTI 16V (F35, M35, P35) | 1997-09 - 2000-09 | 74 | 101 | 1995 | |
| OMEGA B Estate (V94) 2.2 DTI 16V (F35, M35, P35) | 2000-09 - 2003-07 | 88 | 120 | 2171 | |
| OMEGA B Estate (V94) 2.2 DTI 16V (F35, M35, P35) | 2000-09 - 2003-07 | 81 | 110 | 2171 | |
| OMEGA B (V94) 2.2 DTI 16V (F69, M69, P69) | 2000-09 - 2003-07 | 81 | 110 | 2171 |
SIGNUM
2003 - 2004
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| SIGNUM Hatchback (Z03) 2.0 DTI (F48) | 2003-05 - 2004-04 | 74 | 100 | 1995 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 2.2 DTI (F48) | 2003-05 - 2004-04 | 92 | 125 | 2172 |
SINTRA
1997 - 1999
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| SINTRA (APV) 2.2 DTI | 1997-07 - 1999-04 | 85 | 116 | 2171 |
VECTRA
1996 - 2008
ZAFIRA
1999 - 2005
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ZAFIRA A MPV (T98) 2.0 DI 16V (F75) | 1999-07 - 2005-06 | 60 | 82 | 1995 | |
| ZAFIRA A MPV (T98) 2.0 DTI 16V (F75) | 2000-09 - 2005-06 | 74 | 101 | 1995 | |
| ZAFIRA A MPV (T98) 2.2 DTI 16V (F75) | 2002-01 - 2005-06 | 86 | 117 | 2172 | |
| ZAFIRA A MPV (T98) 2.2 DTI 16V (F75) | 2002-01 - 2005-06 | 92 | 125 | 2172 |
SAAB
5 vehicles
9-3
1998 - 2015
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 9-3 (YS3D) 2.2 TiD | 1998-02 - 2000-11 | 85 | 115 | 2171 | |
| 9-3 (YS3D) 2.2 TiD | 2000-11 - 2002-09 | 92 | 125 | 2171 | |
| 9-3 (YS3F, E79, D79, D75) 2.2 TiD | 2002-09 - 2015-02 | 92 | 125 | 2171 |
9-5
2002 - 2009
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 9-5 Estate (YS3E) 2.2 TiD | 2002-03 - 2009-12 | 88 | 120 | 2171 | |
| 9-5 (YS3E) 2.2 TiD | 2002-03 - 2009-12 | 88 | 120 | 2171 |
Alternatives
BOSCH ® 0 001 109 055
Starter
No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
1 986 S00 724BOSCH ® 0 001 109 050
Starter
No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
1 986 S00 724