Dimensions and size
| Length | 244 | mm |
Specifications
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 2.5 kW |
| Number of mounting bores | 0 |
| Number of threaded holes | 3 |
| Number of Teeth | 9 |
| Clamp | 30,50 |
| Flange Diameter | 82 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pinion Rest Position | 22.9 mm |
| Starter Type | Self-supporting |
| Thread Size | M8x1.25 |
| Thread Size 1 | M8x1.25 |
| Thread Size 2 | M8x1.25 |
| Position/Degree | links |
| Jaw opening angle measurement | 53 Degree |
Shipping Details
| Weight | 4.748 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | China |
€123.39
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €0.64
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
CITROËN
PEUGEOT
Cross-Reference Numbers
BOSCH
0 001 109 302
0 001 109 303
0 001 109 313
0 001 109 334
0 001 109 335
0 001 109 348
0 001 109 429
0 001 109 430
0 986 023 120
CITROËN
16 143 799 80
5802 AY
5802 FQ
DELCO REMY
FIAT
1349920080
51779086
51832958
518329580
51984358
55779086
K1349920080
HC-PARTS
CS1449
LUCAS ELECTRICAL
LRS02318
LRS2318
PEUGEOT
16 143 799 80
5802 AY
5802 FQ
Fit Vehicles
CITROËN
10 vehicles
JUMPER
2006 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| JUMPER III Platform/Chassis 3.0 HDi 145 | 2010-07 - 2013-12 | 107 | 146 | 2999 | |
| JUMPER III Platform/Chassis 3.0 HDi 160 | 2006-09 - 2015-12 | 116 | 157 | 2999 | |
| JUMPER III Platform/Chassis 3.0 HDi 180 | 2011-07 - ... | 130 | 177 | 2999 | |
| JUMPER III Van 3.0 HDi 145 | 2010-07 - 2013-12 | 107 | 146 | 2999 | |
| JUMPER III Van 3.0 HDi 155 | 2006-07 - 2015-12 | 115 | 156 | 2999 | |
| JUMPER III Van 3.0 HDi 160 | 2006-09 - 2015-12 | 116 | 157 | 2999 | |
| JUMPER III Van 3.0 HDi 180 | 2011-07 - ... | 130 | 177 | 2999 | |
| JUMPER III Bus 3.0 HDi 155 | 2006-07 - ... | 115 | 157 | 2999 | |
| JUMPER III Bus 3.0 HDi 160 | 2006-09 - ... | 116 | 157 | 2999 | |
| JUMPER III Bus 3.0 HDi 180 | 2011-07 - ... | 130 | 177 | 2999 |
FIAT
59 vehicles
DUCATO
2001 - ...
PEUGEOT
11 vehicles
BOXER
2006 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| BOXER Van 3.0 HDi 145 | 2010-04 - 2013-12 | 107 | 146 | 2999 | |
| BOXER Van 3.0 HDi 160 | 2006-04 - 2015-12 | 116 | 156 | 2999 | |
| BOXER Van 3.0 HDi 175 | 2011-03 - ... | 130 | 177 | 2999 | |
| BOXER Bus 3.0 HDi 145 | 2010-04 - 2013-12 | 107 | 146 | 2999 | |
| BOXER Bus 3.0 HDi 160 | 2006-04 - 2015-12 | 115 | 156 | 2999 | |
| BOXER Bus 3.0 HDi 175 | 2011-03 - ... | 130 | 177 | 2999 | |
| BOXER Van 3.0 HDi 155 | 2006-07 - 2015-12 | 115 | 156 | 2999 | |
| BOXER Platform/Chassis 3.0 HDi 155 | 2006-04 - 2015-12 | 115 | 2999 | ||
| BOXER Platform/Chassis 3.0 HDi 145 | 2010-04 - 2013-12 | 107 | 146 | 2999 | |
| BOXER Platform/Chassis 3.0 HDi 160 | 2006-04 - 2015-12 | 116 | 156 | 2999 | |
| BOXER Platform/Chassis 3.0 HDi 175 | 2011-03 - ... | 130 | 177 | 2999 |
Alternatives
€226.54
Dispatch on next business day
€107.26
Dispatch on next business day
BOSCH ® 0 001 109 302
Starter
No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
1 986 S00 734BOSCH ® 0 001 109 334
Starter
No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
0 001 109 429BOSCH ® 0 001 109 313
Starter
No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
0 001 109 348