No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
1 986 S01 124
Dimensions and size
| Length | 225 | mm |
Specifications
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 2 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of threaded holes | 0 |
| Number of Teeth | 13 |
| Clamp | 30,50 |
| Flange Diameter | 79 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Pinion Rest Position | 27.4 mm |
| Starter Type | Floating pinion |
| Bore Diameter | 13.5 mm |
| Bore Diameter 2 | 13.5 mm |
| Position/Degree | links |
| Mounting Angle | 45 degrees |
| Mounting bore angle measurement | 45 degree |
Shipping Details
| Weight | 3.522 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | Hungary |
No longer available