Dimensions and size
| Length | 231 | mm |
Specifications
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Number of mounting bores | 1 |
| Number of threaded holes | 1 |
| Number of Teeth | 9 |
| Clamp | 50 |
| Clamp | 30 |
| Flange Diameter | 82.5 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pinion Rest Position | 27.5 mm |
| Starter Type | Self-supporting |
| Thread Size | M12X1,75 |
| Bore Diameter | 13 mm |
| Position/Degree | links |
| Mounting Angle | 58 degrees |
| Jaw opening angle measurement | 122 Degree |
| Mounting bore angle measurement | 58 degree |
Shipping Details
| Weight | 4.466 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | China |
€105.84
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates