Dimensions and size
| Length | 179 | mm |
Specifications
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of threaded holes | 1 |
| Number of Teeth | 10 |
| Clamp | 50 |
| Clamp | 30 |
| Flange Diameter | 72 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pinion Rest Position | 13.5 mm |
| Starter Type | Self-supporting |
| Thread Size 2 | M8X1,25 |
| Bore Diameter | 12 mm |
| Bore Diameter 2 | 10 mm |
| Position/Degree | links |
| Mounting Angle | 38 degrees |
| Jaw opening angle measurement | 55 Degree |
| Mounting bore angle measurement | 38 degree |
Shipping Details
| Weight | 3.563 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | China |
€139.81
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
CITROËN
PEUGEOT
VAUXHALL
Cross-Reference Numbers
BOSCH
CITROËN
16 080 646 80
96 715 308 80
96 884 773 80
DENSO
OPEL
1608064680
36 39 503
95525944
9688477380
PEUGEOT
16 080 646 80
96 715 308 80
96 884 773 80
VAUXHALL
1608064680
36 39 503
95525944
9688477380
Fit Vehicles
CITROËN
20 vehicles
C-ELYSEE
2012 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| C-ELYSEE (DD_) 1.2 VTi 82 | 2014-12 - ... | 60 | 82 | 1199 | |
| C-ELYSEE (DD_) 1.2 PureTech 82 (DDHMRP) | 2018-02 - ... | 61 | 1199 | ||
| C-ELYSEE (DD_) 1.2 VTi 72 (DDHMY0) | 2012-11 - 2017-01 | 53 | 72 | 1199 |
C1
2014 - 2018
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| C1 II (PA_, PS_) 1.2 VTi 82 | 2014-04 - 2018-04 | 60 | 82 | 1199 |
C3
2012 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| C3 ORIGIN III (SX) 1.2 PURETECH 82 (SXHMRV) | 2024-03 - ... | 61 | 1199 | ||
| C3 III (SX) 1.2 VTi 68 | 2016-07 - ... | 50 | 68 | 1199 | |
| C3 III (SX) 1.2 VTi 82 | 2016-07 - ... | 60 | 82 | 1199 | |
| C3 II (SC_) 1.0 VTi 68 | 2012-08 - 2016-09 | 50 | 68 | 999 | |
| C3 AIRCROSS I (2R_, 2C_) 1.2 PureTech 82 (2RHMRC, 2RHMZB) | 2017-06 - ... | 60 | 82 | 1199 | |
| C3 II (SC_) 1.2 VTi 82 | 2012-06 - 2016-09 | 60 | 82 | 1199 | |
| C3 III (SX) 1.2 PureTech 82 | 2018-05 - ... | 61 | 1199 | ||
| C3 III (SX) 1.2 PureTech 82 LPG | 2018-05 - ... | 61 | 1199 | ||
| C3 III Van (SX_, SY_) PureTech 82 | 2019-03 - ... | 61 | 1199 | ||
| C3 AIRCROSS II Van (2C_, 2R_) PureTech 82 | 2019-05 - ... | 60 | 1199 | ||
| C3 III Van (SX_, SY_) 1.2 VTi | 2016-07 - ... | 60 | 1199 |
C4
2014 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| C4 CACTUS 1.2 VTi 75 / PureTech 75 | 2014-09 - ... | 55 | 75 | 1199 | |
| C4 CACTUS 1.2 VTi 82 | 2014-09 - ... | 60 | 82 | 1199 | |
| C4 CACTUS Van (0B_, 0P_) PureTech 82 | 2019-05 - ... | 60 | 1199 |
DS3
2013 - 2015
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| DS3 (SA_) 1.2 VTi 82 | 2013-01 - 2015-03 | 60 | 82 | 1199 | |
| DS3 Convertible 1.2 VTi 82 | 2013-01 - 2015-07 | 60 | 82 | 1199 |
DS
2 vehicles
DS
2015 - 2019
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| DS 3 (SA_) 1.2 VTi 82 (SAHMZ6) | 2015-04 - 2019-07 | 60 | 82 | 1199 | |
| DS 3 Convertible (SB_) 1.2 VTi 82 | 2015-07 - 2019-07 | 60 | 82 | 1199 |
OPEL
9 vehicles
CORSA
2019 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CORSA F (P2JO) 1.2 (68) | 2019-07 - ... | 55 | 1199 | ||
| CORSA F Hatchback Van 1.2 (68) | 2019-07 - ... | 55 | 1199 |
CROSSLAND
2017 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CROSSLAND X / CROSSLAND (P17, P2QO) 1.2 (75) | 2017-03 - ... | 60 | 82 | 1199 | |
| CROSSLAND X / CROSSLAND (P17, P2QO) 1.2 (75) | 2017-03 - ... | 96 | 131 | 1199 | |
| CROSSLAND X / CROSSLAND (P17, P2QO) 1.2 (75) | 2017-03 - ... | 81 | 110 | 1199 | |
| CROSSLAND X / CROSSLAND (P17, P2QO) 1.2 LPG (75) | 2017-10 - ... | 60 | 1199 | ||
| CROSSLAND X / CROSSLAND (P17, P2QO) 1.2 | 2019-07 - ... | 61 | 1199 | ||
| CROSSLAND X Van 1.2 (75) | 2019-07 - ... | 61 | 1199 | ||
| CROSSLAND X Van 1.2 (75) | 2018-07 - ... | 81 | 1199 |
PEUGEOT
13 vehicles
108
2014 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 108 1.2 | 2014-05 - ... | 60 | 82 | 1199 |
2008
2013 - 2018
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 2008 I (CU_) 1.2 VTi | 2013-03 - 2018-12 | 60 | 82 | 1199 |
208
2012 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 208 I (CA_, CC_) 1.0 VTi | 2012-03 - 2019-12 | 50 | 68 | 999 | |
| 208 I (CA_, CC_) 1.2 VTI 82 | 2012-03 - 2019-12 | 60 | 82 | 1199 | |
| 208 I (CA_, CC_) 1.2 GPL | 2015-06 - 2019-12 | 60 | 82 | 1199 | |
| 208 I (CA_, CC_) 1.2 VTi 68 / PureTech 68 | 2016-08 - 2019-12 | 50 | 68 | 1199 | |
| 208 Hatchback Van (CR_) 1.2 VTI 82 / PureTech 82 (CRHMZ6, CRHMRP) | 2015-06 - 2019-12 | 60 | 1199 | ||
| 208 Hatchback Van (CR_) 1.2 VTI 68 / PureTech 68 (CRHMP6, CRHMM6) | 2015-06 - 2019-12 | 50 | 1199 | ||
| 208 I (CA_, CC_) 1.2 PureTech 82 | 2018-03 - 2019-12 | 61 | 1199 | ||
| 208 II (UB_, UP_, UW_, UJ_) 1.2 PureTech 75 | 2019-06 - ... | 55 | 1199 |
301
2012 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 301 1.2 VTi 82 | 2014-12 - ... | 60 | 82 | 1199 | |
| 301 1.2 PureTech 82 | 2018-02 - ... | 61 | 1199 | ||
| 301 1.2 VTi 72 | 2012-11 - ... | 53 | 72 | 1199 |
Alternatives
€124.40
Dispatch on next business day
€151.23
Dispatch on next business day