Dimensions and size
| Diameter | 3 | mm |
| Length | 136.4 | mm |
Specifications
| Connecting thread | M4x0,7 |
| Spanner Size | 12 |
| Voltage | 4.7 V |
| Current Strength | 8.5 A |
| Glow Plug Design | after-glow capable |
| Glow Plug Design | Pencil-type Glow Plug |
| Thread Size | M10x1,25 |
| Fitting Depth | 28 mm |
| Cone Pitch | 120 |
| Tightening torque from | 15 Nm |
| Tightening torque to | 18 Nm |
Shipping Details
| Weight | 0.046 Kg |
| Customs Code | 851180 |
| Country of Origin | Germany |
€14.18
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates