Dimensions and size
| Height 1 | 31 | mm |
| Height | 40 | mm |
| Length | 340 | mm |
| Width 1 | 194 | mm |
| Width | 207 | mm |
Specifications
| Filter type | Filter Insert |
| Container Type | Box |
| Packaging length | 34.8 cm |
| Packaging width | 24.7 cm |
| Packaging height | 6 cm |
| Trade Numbers | CAF100668P |
Shipping Details
| Weight | 0.373 Kg |
| Weight Volumetric | 0.933 Kg |
| Customs Code | 842131 |
| Country of Origin | China |
€4.89
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
VAUXHALL
Cross-Reference Numbers
ALCO FILTER
MD-9372
BLUE PRINT
BOSCH
CHAMPION
CLEAN FILTERS
COMLINE
EAF026
CoopersFiaam
PA7192
FEBI BILSTEIN
FILTRON
FRAM
GENERAL MOTORS
834 615
835615
90499582
90499589
90512444
90512446
90512447
93366614
HENGST FILTER
E249L
NA
JAPANPARTS
NA
MAGNETI MARELLI
MANN-FILTER
MECAFILTER
ELP3675
OPEL
835614
835615
90499582
90499589
PURFLUX
PUROLATOR
A37669
SOFIMA
SogefiPro
PA7192
TECNOCAR
A430
UFI
VALEO
VAUXHALL
90 499 589
90499589
WILMINK GROUP
WG1018346
WG1216647
WG1792276
WG2193974
WG2282625
WIX FILTERS
Fit Vehicles
OPEL
39 vehicles
SPEEDSTER
2000 - 2005
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| SPEEDSTER (E01) 2.2 (R97) | 2000-06 - 2005-08 | 108 | 147 | 2198 |
VECTRA
1995 - 2003
VAUXHALL
1 vehicles
VX220
2000 - 2005
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| VX220 Convertible (E01) 2.2 i | 2000-09 - 2005-07 | 108 | 147 | 2198 |
Alternatives
€4.89
Dispatch on next business day
€7.57
Dispatch on next business day
€4.98
Dispatch on next business day
€6.49
Dispatch on next business day
€5.06
Dispatch on next business day