Dimensions and size
| Height | 50 | mm |
| Length | 235 | mm |
| Width | 190 | mm |
Specifications
| Filter type | Filter Insert |
| Container Type | Box |
| Packaging length | 25 cm |
| Packaging width | 19.5 cm |
| Packaging height | 6 cm |
| Trade Numbers | CAF100728P |
Shipping Details
| Weight | 0.279 Kg |
| Weight Volumetric | 0.698 Kg |
| Customs Code | 842131 |
| Country of Origin | Turkey |
€4.46
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
ALCO FILTER
CHAMPION
CLEAN FILTERS
COMLINE
EAF081
EAF590
CoopersFiaam
PA7278
PA7385
DELPHI
AF20006
DENCKERMANN
A140933
EUROREPAR
E147113
E147228
FI.BA
FA-8715
FIAT
46519049
46806576
FIL FILTER
HP 2139
FILTRON
FRAM
CA8824
CA9428
GUD
AG1205
HENGST FILTER
JAPANPARTS
JAPKO
MAGNETI MARELLI
MECAFILTER
ELP3665
ELP3863
MFILTER
K 7011
PUROLATOR
A18089
SIVENTO
S10081
SogefiPro
7278
PA7278
TECNECO FILTERS
AR2036PMS
AR368PM
TECNOCAR
A2036
A368
VAICO
VALEO
WILMINK GROUP
WG1215818
WG1216860
WG1747461
WG1792279
WG2282497
WG2282516
Fit Vehicles
CITROËN
2 vehicles
SAXO
2000 - 2004
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| SAXO (S0, S1) 1.6 | 2001-02 - 2004-04 | 74 | 101 | 1587 | |
| SAXO (S0, S1) 1.6 VTS | 2000-09 - 2003-09 | 72 | 98 | 1587 |
FIAT
15 vehicles
MULTIPLA
1999 - 2010
PEUGEOT
4 vehicles
306
2000 - 2002
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 306 (7B, N3, N5) 1.6 | 2000-10 - 2001-05 | 72 | 98 | 1587 | |
| 306 Break (7E, N3, N5) 1.6 | 2000-10 - 2002-04 | 72 | 98 | 1587 | |
| 306 Convertible (7D, N3, N5) 1.6 | 2000-10 - 2002-04 | 72 | 98 | 1587 | |
| 306 Hatchback (7A, 7C, N3, N5) 1.6 | 2000-10 - 2001-05 | 72 | 98 | 1587 |
Alternatives
€5.97
Dispatch on next business day
€4.53
Dispatch on next business day
€3.95
Dispatch on next business day
€6.41
Dispatch on next business day
€6.08
Dispatch on next business day