Dimensions and size
| Height 1 | 50 | mm |
| Height | 55 | mm |
| Length 1 | 245 | mm |
| Length 2 | 240 | mm |
| Length | 247 | mm |
| Width 1 | 188 | mm |
| Width 2 | 184 | mm |
| Width | 197 | mm |
Specifications
| Filter type | Filter Insert |
| Container Type | Box |
| Packaging length | 26 cm |
| Packaging width | 21.8 cm |
| Packaging height | 6.5 cm |
Shipping Details
| Weight | 0.308 Kg |
| Weight Volumetric | 0.77 Kg |
| Customs Code | 842131 |
| Country of Origin | China |
€5.74
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
RENAULT
Cross-Reference Numbers
ALCO FILTER
BLUE PRINT
BOSCH
CHAMPION
U981/606
CLEAN FILTERS
MA3128
COMLINE
EAF694
CoopersFiaam
PA7569
DENCKERMANN
A141668
EUROREPAR
1611156180
1680335380
FEBI BILSTEIN
FIL FILTER
HP 2245
FILTRON
FRAM
CA10446
GUD
AG1778
HENGST FILTER
HERTH+BUSS JAKOPARTS
JAPANPARTS
NA
KNECHT
MAGNETI MARELLI
153071760440
154703811760
MAHLE
MANN-FILTER
MECAFILTER
ELP9198
MFILTER
K 764
MISFAT
PURFLUX
RENAULT
82 00 602 361
SOFIMA
TECNECO FILTERS
AR10445PMS
TECNOCAR
A2256
UFI
VAICO
VALEO
WILMINK GROUP
WG1216200
WG1792267
WG2284279
WG2516656
WIX FILTERS
Fit Vehicles
RENAULT
28 vehicles
LAGUNA
2007 - 2015
LATITUDE
2010 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| LATITUDE (L70_) 2.0 dCi 150 (L70H) | 2011-02 - ... | 110 | 150 | 1995 | |
| LATITUDE (L70_) 2.0 dCi 175 (L70Y, L734) | 2011-05 - ... | 127 | 173 | 1995 | |
| LATITUDE (L70_) 2.0 dCi 130 | 2013-12 - ... | 96 | 131 | 1995 | |
| LATITUDE (L70_) 1.5 dCi (L70R, L731) | 2010-07 - ... | 81 | 110 | 1461 |
Alternatives
€6.66
Dispatch on next business day
€9.98
Dispatch on next business day
€10.87
Dispatch on next business day
€10.80
Dispatch on next business day
€9.57
Dispatch on next business day