Article to be discontinued
Specifications
| Units/Pulleys | excl. tensioner pulley |
| Units/Pulleys | excl. deflection pulley |
| Packaging length | 34 cm |
| Packaging width | 24 cm |
| Packaging height | 15 cm |
| Weight | 3.53 kg |
| Pulleys | with crankshaft pulley |
| Trade Numbers | 6 PK 993, 6 PK 994, 6 PK 995, 6 PK 995 D1, 6 PK 996, 6 PK 997 |
Shipping Details
| Weight | 3.509 Kg |
| Customs Code | 401031 |
| Country of Origin | United Kingdom |
No longer available
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
BOSCH
CITROËN
128047
128067
CONTINENTAL CTAM
VD1062
FEBI BILSTEIN
FIAT
500332292
500385160
504171191
OPTIBELT
6PK995
6PK997TM
PEUGEOT
128046
128067
ROULUNDS RUBBER
6K0995
RUVILLE
Schaeffler INA
VEYANCE
6PK0995
6PK0996G
6PK0998
Fit Vehicles
CITROËN
9 vehicles
JUMPER
2000 - 2006
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| JUMPER I Van (230L) 2.8 HDi | 2000-09 - 2002-04 | 94 | 128 | 2798 | |
| JUMPER I Platform/Chassis (230) 2.8 HDi | 2000-09 - 2002-04 | 94 | 128 | 2798 | |
| JUMPER II Van (244) 2.8 HDi 4x4 | 2002-04 - 2006-06 | 94 | 128 | 2798 | |
| JUMPER II Bus (244, Z_) 2.8 HDi | 2002-04 - 2006-06 | 94 | 128 | 2798 | |
| JUMPER II Platform/Chassis (244) 2.8 HDi | 2002-04 - 2006-06 | 94 | 128 | 2798 | |
| JUMPER I Bus (230P) 2.8 HDi | 2000-09 - 2002-04 | 94 | 128 | 2798 | |
| JUMPER I Bus (230P) 2.8 HDi 4x4 | 2000-09 - 2002-04 | 94 | 128 | 2798 | |
| JUMPER I Van (230L) 2.8 HDi 4x4 | 2000-09 - 2002-04 | 94 | 128 | 2798 | |
| JUMPER II Van (244) 2.8 HDi | 2002-04 - 2006-06 | 94 | 128 | 2798 |
FIAT
11 vehicles
DUCATO
2000 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| DUCATO Bus (230_) 2.8 JTD 4x4 | 2000-11 - 2002-04 | 94 | 128 | 2798 | |
| DUCATO Bus (230_) 2.8 JTD | 2000-11 - 2002-04 | 94 | 128 | 2798 | |
| DUCATO Bus (244_) 2.8 JTD | 2001-12 - ... | 94 | 128 | 2798 | |
| DUCATO Bus (244_) 2.8 JTD 4x4 | 2001-12 - 2006-07 | 94 | 128 | 2798 | |
| DUCATO Van (244_) 2.8 JTD | 2001-12 - 2011-12 | 94 | 128 | 2798 | |
| DUCATO Van (244_) 2.8 JTD 4x4 | 2001-12 - 2006-07 | 94 | 128 | 2798 | |
| DUCATO Platform/Chassis (244_) 2.8 JTD | 2001-12 - 2006-07 | 94 | 128 | 2798 | |
| DUCATO Platform/Chassis (244_) 2.8 JTD 4x4 | 2001-12 - 2006-07 | 94 | 128 | 2798 | |
| DUCATO Van (230_) 2.8 JTD | 2000-11 - 2002-04 | 94 | 128 | 2798 | |
| DUCATO Van (230_) 2.8 JTD 4x4 | 2000-11 - 2002-04 | 94 | 128 | 2798 | |
| DUCATO Platform/Chassis (230_) 2.8 JTD | 2000-11 - 2002-04 | 94 | 128 | 2798 |
PEUGEOT
14 vehicles
BOXER
2000 - 2006
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| BOXER Platform/Chassis (ZCT_) 2.8 HDi | 2000-10 - 2001-11 | 93 | 126 | 2798 | |
| BOXER Platform/Chassis (ZCT_) 2.8 HDI | 2000-11 - 2002-04 | 94 | 128 | 2798 | |
| BOXER Van (230L) 2.8 HDi | 2000-10 - 2001-11 | 93 | 126 | 2798 | |
| BOXER Van (230L) 2.8 HDI | 2000-11 - 2002-04 | 94 | 128 | 2798 | |
| BOXER Van (230L) 2.8 HDi 4x4 | 2000-10 - 2002-04 | 94 | 128 | 2798 | |
| BOXER Van (244) 2.8 HDi | 2001-12 - 2006-06 | 94 | 128 | 2798 | |
| BOXER Van (244) 2.8 HDi 4x4 | 2001-12 - 2006-06 | 94 | 128 | 2798 | |
| BOXER Bus (230P) 2.8 HDi 4x4 | 2000-10 - 2002-04 | 94 | 128 | 2798 | |
| BOXER Bus (244, Z_) 2.8 HDi | 2001-12 - 2006-06 | 94 | 128 | 2798 | |
| BOXER Bus (244, Z_) 2.8 HDi 4x4 | 2001-12 - 2006-06 | 94 | 128 | 2798 | |
| BOXER Platform/Chassis (244) 2.8 HDi | 2001-12 - 2006-06 | 94 | 128 | 2798 | |
| BOXER Platform/Chassis (244) 2.8 HDi 4x4 | 2001-12 - 2006-06 | 94 | 128 | 2798 | |
| BOXER Bus (230P) 2.8 HDi | 2000-10 - 2001-11 | 93 | 126 | 2798 | |
| BOXER Bus (230P) 2.8 HDI | 2000-11 - 2002-04 | 94 | 128 | 2798 |
Alternatives
€7.90
Dispatch on next business day
€7.44
Dispatch on next business day
€7.12
Dispatch on next business day
€7.82
Dispatch on next business day
€18.70
Dispatch on next business day