| Oxygen Sensor | Heated |
| Oxygen Sensor | Finger probe |
| Oxygen Sensor | Thread pre-greased |
| Oxygen Sensor | Lambda Sensor |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Cable Length | 720 mm |
| Number of pins | 4 |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| for OE number | 8946530430 |
| Quality | DENSO |
| Weight | 118 g |
| Gross Weight | 151 g |
| Weight | 0.161 Kg |
| Customs Code | 902710 |
| Country of Origin | Japan |
€50.71
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
Fit Vehicles
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| GS (_S16_) 300 (JZS160_, JZS160R) | 2000-10 - 2004-12 | 161 | 219 | 2997 | |
| GS (_S16_) 300 (JZS160_, JZS160R) | 1997-08 - 2000-10 | 163 | 222 | 2997 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| IS I (_E1_) 300 (JCE10) | 2001-09 - 2005-07 | 157 | 213 | 2997 | |
| IS SportCross (_E1_) 300 (JCE10_, JCE10R) | 2001-10 - 2005-10 | 157 | 213 | 2997 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ARISTO (_S16_) 3.0 (JZS160) | 1997-08 - 2004-09 | 170 | 2997 |
Alternatives
€35.48
Dispatch on next business day
€46.88
Dispatch on next business day
€57.10
Dispatch on next business day
€31.40
Dispatch on next business day
€21.79
Dispatch on next business day
€31.15
Dispatch on next business day
€36.55
Dispatch on next business day
€29.71
Dispatch on next business day
€40.82
Dispatch on next business day
€26.03
Dispatch on next business day
€26.07
Dispatch on next business day
€38.86
Dispatch on next business day
€31.89
Dispatch on next business day
€31.10
Dispatch on next business day
€30.16
Dispatch on next business day
€29.81
Dispatch on next business day
€49.19
Dispatch on next business day
€32.80
Dispatch on next business day
€29.36
dispatch in 2 business days
€33.31
dispatch in 2 business days
€34.08
dispatch in 2 business days
€56.84
dispatch in 2 business days
€37.54
dispatch in 28 business days
€33.95
dispatch in 28 business days