DENSO FK16R-AL8 Spark Plug
FK16R-AL8 - Spark Plug
No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
FK16BR-AL8
  Dimensions and size
Diameter 14 mm
Specifications
Spark Plug with resistor
Spark Plug 1 - Earthed Electrode
Spark Plug Iridium Middle Electrode
Electrode Gap 0.8 mm
Thread Size M14x1.25
Thread Length 19 mm
for OE number 90919-01272
Connector type Solid SAE
Spanner Size 16 mm
Tightening Torque 22 Nm