Specifications
| Alternator Charging Current | 75 A |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Voltage | 12 V |
| Belt Pulley Ø | 58 mm |
| Number of ribs | 4 |
| Clamp | M6 |
| Plug Type ID | 0038 |
| Bore Diameter 1 | 10 mm |
| Net weight | 5.5 kg |
Shipping Details
| Weight | 5.111 Kg |
| Customs Code | 851150 |
| Country of Origin | Belgium |
€135.33
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €40.94
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
AS-PL
ATL Autotechnik
L40910
AUTOELECTRO
AEA4215
BOSCH
BV PSH
125.516.075.010
125.516.075.018
125.516.075.215
CASCO
CAL10125AS
CAL10125RS
CEVAM
9042
DELCO REMY
EDR
940910
ELSTOCK
ERA
EUROTEC
12060076
FRIESEN
9040910
HELLA
HOLGER CRISTIANSEN
JA1405IR
HONDA
31100-P1K-E03
31100-PIK-E04
31100-PIK-E05
LUCAS
LUCAS ELECTRICAL
LRB00415
LRB415
MAGNETI MARELLI
943314051010
MARC1405
PowerMax
89212538
QX COMPONENTS
QA2247
RE-EX
501-01490
SOVEREIGN
SA146
TMI
AL01490
VALEO
437515
VA580
WAI
21415R
Fit Vehicles
HONDA
28 vehicles
CIVIC
1991 - 2001
Alternatives
€139.90
Dispatch on next business day
VALEO ® 437515
Alternator
No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
444546