Specifications
| Alternator Charging Current | 140 A |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Belt Pulley Ø | 54 mm |
| Number of ribs | 6 |
| Clamp | M8 B+ |
| Plug Type ID | F-L (PCM) |
| Net weight | 6.8 kg |
Shipping Details
| Weight | 5.0 Kg |
| Customs Code | 851150 |
| Country of Origin | Belgium |
€231.04
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €30.82
- Dispatch in 2 business days
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
AS-PL
AUTOELECTRO
AEG1470
BOSCH
F000BL08D1
F000BL08D2
F000BL08D7
F000BL08D8
BV PSH
135.900.140.010
135.900.140.018
135.900.140.280
CASCO
CAL10A42GS
CEVAM
40085
DELCO REMY
DRA1868
EDR
931868
ELSTOCK
EUROTEC
12090876
GENERAL MOTORS
13587312
39007852
39047352
42609195
95519913
95523112
95523470
LUCAS
LUCAS ELECTRICAL
LRA04233
OPEL
1202381
1202413
1202478
13587312
39007852
39047352
42419576
95523112
95523470
95530898
PowerMax
89216467
RE-EX
501-03759
TMI
AL03759
VAUXHALL
13587312
39007852
39047352
95523112
WAI
21498-OS
Fit Vehicles
OPEL
23 vehicles
ANTARA
2016 - 2017
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ANTARA A (L07) 2.0 CDTI | 2016-01 - 2017-08 | 125 | 170 | 1956 | |
| ANTARA A (L07) 2.0 CDTI 4x4 | 2016-01 - 2017-08 | 125 | 170 | 1956 |
CASCADA
2015 - 2018
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CASCADA (W13) 2.0 CDTI (67) | 2015-07 - 2018-04 | 125 | 170 | 1956 |
INSIGNIA
2014 - ...
ZAFIRA
2014 - 2019
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ZAFIRA TOURER C (P12) 2.0 CDTi (75) | 2014-11 - 2019-03 | 125 | 170 | 1956 |
Alternatives
€148.77
Dispatch on next business day
€259.62
dispatch in 28 business days
€192.13
dispatch in 28 business days