in front of axle, Front Axle Left
Specifications
| paired article number | 3248400 |
| Fitting Position | Front Axle Left |
| Fitting Position | in front of axle |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Piston Diameter | 52 mm |
| for brake disc thickness | 24 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| for brake disc diameter | 258 mm |
| Material | Cast Iron |
| Net weight | 3.07 kg |
Shipping Details
| Weight | 2.781 Kg |
| Customs Code | 870830 |
| Country of Origin | Belgium |
€52.71
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €4.23
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
CHEVROLET
Cross-Reference Numbers
BENDIX
694083B
BOSCH
BREMBO
BUDWEG CALIPER
Brake ENGINEERING
CA1962
CARDONE
388047
CHEVROLET
93173238
COMLINE
CBC039L
DELCO REMY
DC82894
RAB93905
DELPHI
LC7154
DEPA
ET72894
DRI
3148400000
3148400010
3148400100
3148400110
EAI
2224529
ELSTOCK
ERA
BC62894
ERA Benelux
BC62894
FRIESEN
703229
QBS3229
FTE
GENERAL RICAMBI
GIRLING
7107289
HELLA
8AC355388-791
8AN 355 788-791
MAPCO
4640
NK
OPEL
542291
5542062
5542453
90544002
93173238
93184517
PAGID
76135
RE-EX
506-01374
SASIC
6506060
SHAFTEC
BC9148
TMI
BR001374
TRISCAN
TRW
UBD
54640
VAUXHALL
5542062
90544002
93173238
93184517
R1740070
VEGE
20344301
sbs
13012136125
Fit Vehicles
CHEVROLET
4 vehicles
CORSA
1994 - 2002
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CORSA Saloon 1.6 GS | 1997-08 - 2002-07 | 75 | 102 | 1598 | |
| CORSA Saloon 1.7 D | 2000-08 - 2002-07 | 44 | 60 | 1686 | |
| CORSA Estate 1.6 GLS (35) | 1997-08 - 2002-07 | 68 | 92 | 1598 | |
| CORSA Saloon 1.6 GLS (19) | 1994-08 - 2002-07 | 68 | 92 | 1598 |
OPEL
70 vehicles
ASTRA
1998 - 2009
VAUXHALL
1 vehicles
ASTRA
1998 - 2005
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ASTRA Mk IV (G) Hatchback (T98) 1.6 16V (F08, F48) | 1998-02 - 2005-05 | 74 | 101 | 1598 |
Alternatives
€44.08
Dispatch on next business day
€73.91
Dispatch on next business day
€82.65
Dispatch on next business day
€72.20
Dispatch on next business day
ATE ® 11.9521-7001.2
Brake Caliper
No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
24.3521-7001.5