behind the axle, Rear Axle Left
Specifications
| paired article number | 4268410 |
| Fitting Position | Rear Axle Left |
| Fitting Position | behind the axle |
| Manufacturer Restriction | TRW |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper with integrated parking brake |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Piston Diameter | 38 mm |
| for brake disc thickness | 11 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| for brake disc diameter | 274 mm |
| for brake disc diameter | 290 mm |
| Material | Aluminium |
| Net weight | 1.38 kg |
Shipping Details
| Weight | 1.455 Kg |
| Customs Code | 870830 |
| Country of Origin | Belgium |
€112.08
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €55.03
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
ATE
BOSCH
BREMBO
BUDWEG CALIPER
Brake ENGINEERING
CA3097
CARDONE
385050
DELCO REMY
DC73708
DC79430
DEPA
ET73708
DRI
4152720
4168410000
4168410010
ELSTOCK
ERA
BC53708
ERA Benelux
BC53708
GIRLING
71031086
7103918
HELLA
8AC355382-891
NK
RE-EX
506-04800
RENAULT
44011-0830R
440110619R
7701208261
7701209723
8253248
SHAFTEC
BC11658
TMI
BR004800
sbs
13012139141
Fit Vehicles
RENAULT
72 vehicles
CLIO
2006 - 2014
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CLIO III (BR0/1, CR0/1) 2.0 16V Sport (CR0N, CR1P) | 2006-02 - 2012-12 | 145 | 197 | 1998 | |
| CLIO III (BR0/1, CR0/1) 2.0 16V Sport | 2008-09 - 2014-12 | 148 | 200 | 1998 |
FLUENCE
2012 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| FLUENCE (L3_) Z.E. | 2012-02 - ... | 70 | 95 |
GRAND
2004 - 2023
MEGANE
2004 - 2016
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| MEGANE II (BM0/1_, CM0/1_) 2.0 | 2006-08 - 2008-02 | 169 | 230 | 1998 | |
| MEGANE II (BM0/1_, CM0/1_) 2.0 dCi | 2007-01 - 2008-02 | 127 | 173 | 1995 | |
| MEGANE II (BM0/1_, CM0/1_) 2.0 Renault Sport | 2004-05 - 2009-10 | 165 | 224 | 1998 | |
| MEGANE III Coupe (DZ0/1_) 2.0 TCe (DZ1N) | 2009-05 - 2015-08 | 184 | 250 | 1998 | |
| MEGANE III Coupe (DZ0/1_) 2.0 R.S. | 2008-11 - 2016-09 | 195 | 265 | 1998 | |
| MEGANE III Coupe (DZ0/1_) 2.0 R.S. | 2014-07 - 2016-09 | 201 | 273 | 1998 |
SCÉNIC
2003 - 2022
Alternatives
€70.38
Dispatch on next business day
€163.00
Dispatch on next business day
€26.87
Dispatch on next business day
€96.03
Dispatch on next business day
€67.83
Dispatch on next business day