Specifications
| Rated Power | 1.4 kW |
| Voltage | 12 V |
| Flange Diameter | 66 mm |
| Number of Teeth | 11 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Clamp | M8 B+ |
| Clamp | Pin "50" Plug |
| Plug Type ID | 0156 |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of threaded holes | 1 |
| Net weight | 2.91 kg |
Shipping Details
| Weight | 3.201 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | Belgium |
€305.56
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €76.71
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
AUDI
Cross-Reference Numbers
AS-PL
AUDI
06L911021
06L911021X
AUTOELECTRO
AEY4034
BOSCH
0001172402
0001172403
BV PSH
300.934.112.010
300.934.112.210
300.934.112.215
300.934.112.280
CASCO
CST10A18GS
CEVAM
3729
DELCO REMY
DRS1091
ELSTOCK
EUROTEC
11090359
LUCAS
LRS04034
LUCAS ELECTRICAL
LRS04034
PowerMax
88214359
RE-EX
502-02158
TMI
ST02158
Fit Vehicles
AUDI
53 vehicles
A4
2015 - ...
A5
2016 - ...
A6
2014 - 2018
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| A6 C7 (4G2, 4GC) 2.0 TFSI quattro | 2014-05 - 2018-09 | 185 | 252 | 1984 | |
| A6 C7 (4G2, 4GC) 2.0 TFSI quattro | 2015-05 - 2018-09 | 183 | 249 | 1984 |
Q5
2016 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| Q5 (FYB, FYG) 2.0 TFSI quattro | 2017-01 - 2020-11 | 183 | 249 | 1984 | |
| Q5 (FYB, FYG) 2.0 TFSI quattro | 2016-06 - 2020-11 | 185 | 252 | 1984 | |
| Q5 (FYB, FYG) 45 TFSI Mild Hybrid quattro | 2018-12 - ... | 180 | 1984 |
Alternatives
€84.18
Dispatch on next business day
BOSCH ® 0 001 172 402
Starter
No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
1 986 S01 341€208.15
dispatch in 28 business days