Specifications
| Rated Power | 2.2 kW |
| Voltage | 12 V |
| Flange Diameter | 79 mm |
| Number of Teeth | 13 |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Clamp | Pin "50" Plug |
| Plug Type ID | 0156 |
| Number of mounting bores | 2 |
| Net weight | 3.91 kg |
Shipping Details
| Weight | 3.862 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | Belgium |
€206.65
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €51.29
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
AS-PL
AUTOELECTRO
AEY4032
BOSCH
BV PSH
300.933.132
300.933.132.010
300.933.132.215
300.933.132.280
CASCO
CST10590GS
CST10890GS
CEVAM
3728
DELCO REMY
DRS1111
ELSTOCK
ERA
EUROTEC
11090425
LUCAS
LUCAS ELECTRICAL
LRS04032
MAN
02M911021A
02M911021AX
65262016000
65262019000
NK
4799068
PowerMax
88214570
RE-EX
502-02156
TMI
ST02156
VW
02M911021A
02M911021AX
WAI
30855-OS
Fit Vehicles
MAN
15 vehicles
TGE
2016 - ...
VW
44 vehicles
CALIFORNIA
2015 - 2024
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CALIFORNIA T6 Camper (SGC, SGG, SHC) 2.0 TDI | 2015-06 - 2024-08 | 150 | 1968 | ||
| CALIFORNIA T6 Camper (SGC, SGG, SHC) 2.0 TDI 4motion | 2015-06 - 2024-08 | 150 | 1968 | ||
| CALIFORNIA T6 Camper (SGC, SGG, SHC) 2.0 TDI | 2015-04 - 2024-08 | 110 | 1968 | ||
| CALIFORNIA T6 Camper (SGC, SGG, SHC) 2.0 TDI 4motion | 2015-08 - 2024-08 | 110 | 1968 | ||
| CALIFORNIA T6 Camper (SGC, SGG, SHC) 2.0 TDI | 2015-04 - 2019-07 | 62 | 1968 |
CRAFTER
2016 - ...
MULTIVAN
2015 - 2024
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| MULTIVAN T6 (SGF, SGM, SGN, SHM, SHN) 2.0 TDI | 2015-06 - 2024-08 | 150 | 204 | 1968 | |
| MULTIVAN T6 (SGF, SGM, SGN, SHM, SHN) 2.0 TDI | 2015-04 - 2024-08 | 110 | 150 | 1968 | |
| MULTIVAN T6 (SGF, SGM, SGN, SHM, SHN) 2.0 TDI | 2015-04 - 2019-07 | 62 | 84 | 1968 | |
| MULTIVAN T6 (SGF, SGM, SGN, SHM, SHN) 2.0 TDI 4motion | 2015-06 - 2024-08 | 150 | 204 | 1968 | |
| MULTIVAN T6 (SGF, SGM, SGN, SHM, SHN) 2.0 TDI 4motion | 2015-08 - 2024-08 | 110 | 150 | 1968 |
TRANSPORTER
2015 - 2024
Alternatives
€216.84
Dispatch on next business day
€272.23
Dispatch on next business day
€84.02
Dispatch on next business day
€170.95
Dispatch on next business day
€295.70
dispatch in 28 business days