Specifications
| Alternator Charging Current | 110 A |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Voltage | 12 V |
| Belt Pulley Ø | 49 mm |
| Number of ribs | 7 |
| Clamp | M8 |
| Clamp | L-DFM |
| Plug Type ID | 0129 |
| Bore Diameter 1 | 8 mm |
| Net weight | 5.8 kg |
Shipping Details
| Weight | 6.419 Kg |
| Customs Code | 851150 |
| Country of Origin | Poland |
€96.09
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €4.00
- Dispatch in 2 business days
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
RENAULT
Cross-Reference Numbers
ALANKO
10443603
ATL Autotechnik
L69820
AUTOELECTRO
AEC1768
BOSCH
BV PSH
575.577.110.000
575.577.110.008
575.577.110.500
575.577.110.505
CEVAM
4688
DELCO REMY
DENSO
63731768010
DRI
ERA
210472
210472A
EUROTEC
12090169
FRIESEN
9090318
HC-Cargo
115310
HELLA
HOLGER CRISTIANSEN
CA1768IR
LUCAS
LUCAS ELECTRICAL
LRA02350
LRA2350
MAGNETI MARELLI
NK
4890391
PowerMax
89212989
9212989
QUINTON HAZELL
QRA1556
RE-EX
501-02442
RENAULT
7711135332
8200086161
8200290215
8200495294
SOVEREIGN
SA914
TMI
AL02442
VALEO
WAI
23350R
Fit Vehicles
RENAULT
30 vehicles
GRAND
2004 - 2009
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| GRAND SCÉNIC II (JM0/1_) 2.0 | 2004-04 - 2009-06 | 120 | 163 | 1998 | |
| GRAND SCÉNIC II (JM0/1_) 2.0 | 2004-04 - 2009-06 | 99 | 135 | 1998 | |
| GRAND SCÉNIC II (JM0/1_) 1.9 dCi (JM15) | 2005-05 - 2008-11 | 81 | 110 | 1870 | |
| GRAND SCÉNIC II (JM0/1_) 1.9 dCi (JM14) | 2004-04 - 2008-02 | 96 | 131 | 1870 | |
| GRAND SCÉNIC II (JM0/1_) 1.9 dCi | 2005-05 - 2009-01 | 85 | 116 | 1870 |
MEGANE
1999 - ...
SCÉNIC
2003 - 2008
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| SCÉNIC II (JM0/1_) 1.9 dCi | 2003-06 - 2008-11 | 92 | 125 | 1870 | |
| SCÉNIC II (JM0/1_) 1.9 dCi (JM0G, JM12, JM1G, JM2C) | 2003-06 - 2006-05 | 88 | 120 | 1870 | |
| SCÉNIC II (JM0/1_) 1.9 dCi (JM15) | 2005-05 - 2008-11 | 81 | 110 | 1870 | |
| SCÉNIC II (JM0/1_) 2.0 16V Turbo (JM0W) | 2004-05 - 2008-11 | 120 | 163 | 1998 |
Alternatives
€269.27
Dispatch on next business day
€124.04
Dispatch on next business day
€97.97
Dispatch on next business day
€137.72
Dispatch on next business day
€133.77
Dispatch on next business day