Specifications
| Belt Pulley Ø | 120 mm |
| Number of grooves | 7 |
| Compressor Oil | PAG 46 YF |
| Oil Fill Quantity | 80 ml |
| Refrigerant | R 134a |
| Refrigerant | R 1234yf |
| Supplementary Article/Supplementary Info | with gaskets/seals |
| Clutch ID | ELECTROMAGNETIC |
| Operating Mode | Electric |
| Fastening Type | Three-point mounting |
| Manufacturer Restriction | Sanden PXC14 |
| Manufacturer Restriction | Denso 6SAS14C |
| Net weight | 5.65 kg |
Shipping Details
| Weight | 6.681 Kg |
| Customs Code | 841430 |
| Country of Origin | Poland |
€572.55
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €100.00
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
MERCEDES-BENZ
Cross-Reference Numbers
AUTO AIR GLOUCESTER
14-1775
Airstal
CEVAM
8629665
DENSO
447140-3461
447140-3463
DRI
700511341
FISPA
15.476
HOFFER
K15476
KRIOS
15.476
LUCAS
LUCAS ELECTRICAL
ACP01440
MEAT & DORIA
MERCEDES-BENZ
0008300202
0008300302
A0008300202
A0008300302
RE-EX
505-01343
SANDEN
PXC14-1784
SIDAT
1.5476
TEAMEC
8629665
TMI
AC01343
Fit Vehicles
MERCEDES-BENZ
45 vehicles
C-CLASS
2018 - ...
CLS
2018 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CLS (C257) CLS 350 EQ Boost (257.350) | 2018-08 - ... | 220 | 1991 | ||
| CLS (C257) CLS 350 EQ Boost 4-matic (257.351) | 2018-08 - ... | 220 | 1991 |
E-CLASS
2017 - ...
GLC
2016 - 2023
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| GLC Coupe (C253) 200 EQ Boost (253.380) | 2019-04 - 2023-03 | 145 | 1991 | ||
| GLC Coupe (C253) 200 EQ Boost 4-matic (253.381) | 2019-04 - 2023-03 | 145 | 1991 | ||
| GLC (X253) 200 EQ Boost 4-matic (253.981) | 2019-04 - 2022-06 | 145 | 1991 | ||
| GLC (X253) 200 EQ Boost (253.980) | 2019-04 - 2022-06 | 145 | 1991 | ||
| GLC Coupe (C253) 300 EQ Boost 4-matic (253.384) | 2019-04 - 2023-03 | 190 | 1991 | ||
| GLC (X253) 300 EQ Boost 4-matic (253.984) | 2019-04 - 2022-06 | 190 | 1991 | ||
| GLC Coupe (C253) 300 4-matic (253.349) | 2016-11 - 2019-05 | 190 | 1991 |
Alternatives
€460.30
Dispatch on next business day
€519.08
dispatch in 28 business days