Specifications
| Voltage | 14 V |
| Alternator Charging Current | 180 A |
| Plug Type ID | B+LDF |
| Belt Pulley Ø | 49 mm |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of grooves | 6 |
| Distance from belt pulley to alternator | 49 mm |
Shipping Details
| Weight | 7.311 Kg |
| Customs Code | 851150 |
| Country of Origin | Italy |
€338.11
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
VW
Cross-Reference Numbers
AD KÜHNER
553551RI
553551RIB
553551RID
553551RIH
553551RIM
553551RIV
553563RI
553563RIB
553563RID
553563RIH
553563RIM
553563RIV
AUTOELECTRO
AEK3257
BV PSH
305.597.180.010
CASCO
CAL15476
CAL15476AS
CAL15476ES
CAL15476GS
CAL15476OS
CAL15476RS
CEVAM
9429
DELCO REMY
11259
DRA0357
DRI
2113671802
EAA
EAA-222046
EAA-252525
ELSTOCK
ERA
209200B
209200HQ
FISPA
A12VA0098A2
HC-Cargo
114697
HELLA
8EL 012 430-371
8EL 738 213-401
HERTH+BUSS ELPARTS
HOFFER
H5515510
LUCAS
MEAT & DORIA
NAPA
NAL1175
PowerMax
9215402
REAL
20179674
20179674BN
20179674OE
REMY
DRA0357
RAA11468
SANDO
2015476
2015476.0
2015476.1
SIDAT
A12BH0098A2
A12VA0098A2
STARLINE
AX 1400
VEMO
VW
03G 903 023 F
03G 903 023 FX
03L 903 023 Q
03L 903 023 QX
03L 903 024 C
03L 903 024 G
03L 903 024 GX
03L 903 024 H
3G9 030 23F
3G9 030 23F X
3L9 030 23Q
3L9 030 23Q X
3L9 030 24C
3L9 030 24G
3L9 030 24G X
3L9 030 24H
WAI
UNIT BOM 220-5701
Fit Vehicles
SKODA
4 vehicles
SUPERB
2008 - 2015
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| SUPERB II (3T4) 2.0 TDI 16V | 2009-01 - 2015-05 | 103 | 140 | 1968 | |
| SUPERB II (3T4) 3.6 FSI 4x4 | 2008-11 - 2015-05 | 191 | 260 | 3597 | |
| SUPERB II Estate (3T5) 2.0 TDI 16V | 2009-10 - 2015-05 | 103 | 140 | 1968 | |
| SUPERB II Estate (3T5) 3.6 V6 4x4 | 2009-10 - 2015-05 | 191 | 260 | 3597 |
VW
117 vehicles
CADDY
2010 - 2015
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CADDY III MPV (2KB, 2KJ, 2CB, 2CJ) 2.0 TDI 16V 4motion | 2010-11 - 2015-05 | 103 | 140 | 1968 |
CALIFORNIA
2009 - 2019
CRAFTER
2011 - 2016
EOS
2010 - 2015
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| EOS (1F7, 1F8) 2.0 TDI | 2010-11 - 2015-08 | 100 | 136 | 1968 |
MULTIVAN
2009 - 2024
PASSAT
2005 - 2011
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| PASSAT CC B6 (357) 3.6 FSI 4motion | 2008-02 - 2011-12 | 220 | 300 | 3597 | |
| PASSAT B6 Variant (3C5) 3.2 FSI 4motion | 2005-11 - 2010-11 | 184 | 250 | 3168 | |
| PASSAT B6 Variant (3C5) 3.6 R36 4motion | 2007-04 - 2010-11 | 220 | 300 | 3597 | |
| PASSAT B6 (3C2) 3.2 FSI 4motion | 2005-11 - 2010-07 | 184 | 250 | 3168 | |
| PASSAT B6 (3C2) 3.6 R36 4motion | 2007-04 - 2010-07 | 220 | 300 | 3597 |
SCIROCCO
2010 - 2017
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| SCIROCCO III (137, 138) 2.0 TDI | 2010-11 - 2017-11 | 100 | 136 | 1968 |
TRANSPORTER
2009 - 2024
Alternatives
€375.09
Dispatch on next business day
€169.63
Dispatch on next business day
€312.80
Dispatch on next business day
€203.76
Dispatch on next business day
€262.20
Dispatch on next business day