Specifications
| Voltage | 14 V |
| Alternator Charging Current | 110 A |
| Plug Type ID | B+D+ |
| Belt Pulley Ø | 55 mm |
| Pulleys | with V-ribbed belt pulley |
| alternatively | |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of grooves | 6 |
| Alternative Repair Kit | 210271 |
| Distance from belt pulley to alternator | 62 mm |
Shipping Details
| Weight | 5.513 Kg |
| Customs Code | 851150 |
| Country of Origin | Italy |
€170.92
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
FIAT
Cross-Reference Numbers
AD KÜHNER
301157RI
301157RIB
301157RID
301157RIH
301157RIM
301157RIV
AS-PL
BOSCH
BTS Turbo
L611900
BV PSH
505.521.110.000
CASCO
CAL15155
CAL15155AS
CAL15155ES
CAL15155GS
CAL15155OS
CAL15155RS
CEVAM
4393
CITROËN
5705 4E
5705 7Y
5705 7Z
5705 GY
CITROËN/PEUGEOT
5705 4E
5705 7Y
5705 7Z
5705 GY
DA SILVA
016636
16636
A016636
DRI
EDR
DRA3764
ELSTOCK
ERA
210271B
210271HQ
210271R
EUROTEC
12042170
FARCOM
119026
FIAT
98490186
FISPA
A12VA0038A2
FRIESEN
9042171
HC-Cargo
111498
HC-PARTS
CA 1157 IR
HELLA
HOFFER
H5515102
HOLGER CRISTIANSEN
CA1157IR
KAGER
71-0178
LUCAS
LRB00298
LRB298
MAGNETI MARELLI
943356391010
MAR939
MEAT & DORIA
PEUGEOT
5705 4E
5705 7Y
5705 7Z
5705 GY
REAL
20179551
20179551BN
20179551OE
REMY
DRA3764
RAA14875
SANDO
2015155
2015155.0
2015155.1
SIDAT
A12VA0038A2
STARLINE
AX 1170
VEMO
V24-13-50009
Fit Vehicles
CITROËN
3 vehicles
JUMPER
1999 - 2002
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| JUMPER I Bus (230P) 2.8 D | 1999-01 - 2002-02 | 64 | 87 | 2798 | |
| JUMPER I Platform/Chassis (230) 2.8 HDi | 2000-09 - 2002-04 | 94 | 128 | 2798 | |
| JUMPER I Platform/Chassis (230) 2.8 D | 1999-01 - 2002-02 | 64 | 87 | 2798 |
FIAT
47 vehicles
DUCATO
1990 - ...
PEUGEOT
6 vehicles
BOXER
1997 - 2002
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| BOXER Platform/Chassis (ZCT_) 2.8 D | 1999-01 - 2002-02 | 64 | 87 | 2798 | |
| BOXER Van (230L) 2.8 D | 1999-01 - 2002-02 | 64 | 87 | 2798 | |
| BOXER Bus (230P) 2.5 DT | 1997-10 - 2001-11 | 62 | 2499 | ||
| BOXER Van (230L) 2.5 DT | 1997-10 - 2001-11 | 62 | 2499 | ||
| BOXER Van (230L) 2.8 HDi 4x4 | 2000-10 - 2001-11 | 93 | 2798 | ||
| BOXER Bus (230P) 2.8 D | 1999-01 - 2002-02 | 64 | 87 | 2798 |
Alternatives
€114.33
Dispatch on next business day
€178.49
Dispatch on next business day
€135.06
Dispatch on next business day
MAGNETI MARELLI ® 943356391010
Alternator
No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
944390421710