Specifications
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Number of Teeth | 9 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Plug Type ID | 30-50 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Flange Diameter | 82 mm |
| Number of mounting bores | 3 |
| Pinion Rest Position | 23 mm |
Shipping Details
| Weight | 4.092 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | Italy |
€100.74
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
AD KÜHNER
101037
101037B
101037D
101037H
101037M
101037V
BOSCH
CASCO
CST10148
CST10148AS
CST10148ES
CST10148GS
CST10148OS
CST10148RS
ELSTOCK
25-2166
ERA
220185B
220185HQ
220185R
220460B
220460HQ
220460R
FIAT
46430721
46439669
4643970
46439700
7692102
7770210
FISPA
S12BH0029A2
HC-Cargo
113752
HC-PARTS
CS 1037
HELLA
HOFFER
H5010064
KAGER
72-0098
LUCAS
MAGNETI MARELLI
MEAT & DORIA
REAL
20401841
20401841BN
20401841OE
20401841RC
REMY
DRS6870
DRS6870X
WS37981
SANDO
6010148
6010148.0
6010148.1
6010148.2
SIDAT
S12BH0029A2
STARLINE
SX 2037
Fit Vehicles
FIAT
14 vehicles
FIORINO
1988 - 2001
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| FIORINO Box Body/MPV (146_) 60 1.7 D | 1988-05 - 2000-05 | 44 | 60 | 1698 | |
| FIORINO Box Body/MPV (146_) 65 1.7 TD | 1997-01 - 2001-05 | 46 | 63 | 1698 | |
| FIORINO Pick up (146_) 1.7 TD | 1997-01 - 2001-05 | 46 | 63 | 1698 | |
| FIORINO Pick up (146_) 1.7 D | 1993-10 - 1999-10 | 42 | 57 | 1697 | |
| FIORINO Box Body/MPV (146_) 1.7 TD | 1996-11 - 2000-05 | 46 | 1697 |
PALIO
1996 - 2001
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| PALIO Weekend (178_, 173_, 373_, 374_, 171_) 1.7 TD | 1996-04 - 2001-03 | 51 | 70 | 1698 |
PUNTO
1994 - 2000
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| PUNTO (176_) 1.7 TD (176AT) | 1996-09 - 1999-09 | 46 | 63 | 1698 | |
| PUNTO Van (176_) 1.7 TD | 1996-04 - 2000-02 | 52 | 71 | 1698 | |
| PUNTO (176_) 1.7 D | 1994-04 - 1997-09 | 42 | 57 | 1698 | |
| PUNTO (176_) 1.7 TD | 1994-01 - 1999-09 | 52 | 71 | 1698 | |
| PUNTO (176_) 1.7 TD | 1994-01 - 1999-09 | 51 | 69 | 1698 | |
| PUNTO Van (176_) 1.7 TD | 1996-09 - 1999-09 | 46 | 1698 | ||
| PUNTO Van (176_) 1.7 D | 1996-04 - 2000-02 | 42 | 57 | 1698 |
STRADA
1999 - 2006
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| STRADA Pickup (178_, 278_) 1.7 TD | 1999-06 - 2006-12 | 51 | 69 | 1698 |
Alternatives
€66.25
Dispatch on next business day
€94.71
Dispatch on next business day
€59.38
dispatch in 2 business days
€161.59
dispatch in 28 business days
€130.12
dispatch in 28 business days