both sides
Dimensions and size
| Length | 686 | mm |
Specifications
| Housing length | 411.5 mm |
| Mounting points diameter | 18 mm |
| Housing Diameter | 28 mm |
| Piston Rod Diameter | 10 mm |
| Extention Force | 910 N |
| Fitting Position | both sides |
| Stroke | 253 mm |
Shipping Details
| Weight | 0.8 Kg |
| Weight Volumetric | 1.6 Kg |
| Customs Code | 870829 |
| Country of Origin | Germany |
€30.07
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
4X4 ESTANFI
EST-ZSA09173
A.Z. Meisterteile
AZMT-51-020-1488
ABAKUS
AKRON-MALÒ
127471
ASHIKA
CASALS
A2407
CAUTEX
772849
DACO Germany
SG4250
SG4252
DOGA
2004553
ESEN SKV
FARE SA
34074
FARE-CO
34074
FARE-MX
34074
FARE-RCH
34074
FENOX
A908069
Frankberg
5481FB0013810
HART
806 988
JAPANPARTS
JAPKO
JP GROUP
JPN
10A9222-JPN
JUNIOR GAS SPRING
GJ0916866566
KAGER
89-0435
KAWE
8710 292024
KILEN
KRAFT AUTOMOTIVE
8500162
LESJÖFORS
LYNXAUTO
GS-1070
MAGNETI MARELLI
MAPCO
20899
MAXGEAR
MDR
MGS-709173
MEHA AUTOMOTIVE
MH72049
METZGER AUTOTEILE
MONROE
Metalcaucho
Montcada
RVW041
NK
11047025
NTY
OPTIMAL
AG-39016
AG-50778
OSSCA
21706
PEMEBLA
JAPZS09173
PLYOM
P772849
PROFIT
2015-0027
PROFLEX AUTOMOTIVE
PX2-0046
PX2-0360
QUINTON HAZELL
QTS840127
RIDEX
219G0152
ROC
GS0488
STABILUS
STC
T446223
STELLOX
11-10502-SX
STORM QUALITY PARTS
960198
SWAG
Stark
SKGS-0220157
TATSUMI
TAF1131
TOOR
SX41802
TOPRAN
TRIALLI
GS 1845
TRISCAN
VAICO
VW
701 829 331 AB
7D0 829 331 G
Wti Automotive
A834917
YTT
Y140155
vika
Fit Vehicles
VW
41 vehicles
CALIFORNIA
1994 - 2003
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CALIFORNIA T4 Camper (7DJ, 7DK, 70J) 2.5 TDI | 1998-05 - 2003-04 | 65 | 2461 | ||
| CALIFORNIA T4 Camper (7DJ, 7DK, 70J) 2.5 TDI | 1999-07 - 2003-04 | 111 | 2461 | ||
| CALIFORNIA T4 Camper (7DJ, 7DK, 70J) 2.8 VR6 | 2000-05 - 2001-04 | 150 | 2792 | ||
| CALIFORNIA T4 Camper (7DJ, 7DK, 70J) 1.9 TD | 1994-07 - 2002-04 | 50 | 1896 | ||
| CALIFORNIA T4 Camper (7DJ, 7DK, 70J) 2.5 TDI | 1998-05 - 2002-04 | 75 | 2461 | ||
| CALIFORNIA T4 Camper (7DJ, 7DK, 70J) 2.5 | 1998-05 - 2003-04 | 85 | 2461 | ||
| CALIFORNIA T4 Camper (7DJ, 7DK, 70J) 2.8 VR6 | 1996-07 - 2000-05 | 103 | 2792 |
TRANSPORTER
1990 - 2003
Alternatives
€18.17
Dispatch on next business day
€8.81
Dispatch on next business day
€10.49
Dispatch on next business day
€11.75
Dispatch on next business day
€9.47
Dispatch on next business day