both sides
Dimensions and size
| Length | 755 | mm |
Specifications
| Housing length | 518 mm |
| Mounting points diameter | 17.8 mm |
| Housing Diameter | 28 mm |
| Piston Rod Diameter | 10 mm |
| Extention Force | 1130 N |
| Fitting Position | both sides |
| Stroke | 206 mm |
Shipping Details
| Weight | 0.92 Kg |
| Weight Volumetric | 1.84 Kg |
| Customs Code | 870829 |
| Country of Origin | Germany |
€31.38
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
4X4 ESTANFI
EST-ZSA09168
A.Z. Meisterteile
AZMT-51-020-1491
AZMT-51-020-2057
ABAKUS
AKRON-MALÒ
127317
ASHIKA
AUTOMEGA
100017910
BOGAP
A5260182
CASALS
A3097
CAUTEX
773069
DACO Germany
SG4256
DOGA
2002083
EUROREPAR
1682362780
FARE SA
34210
FARE-CO
34210
FARE-RCH
34210
FEBEST
FENOX
A908209
FROW
424.1650.001
Frankberg
5481FB0013811
G.U.D.
GGS020566
HART
804 098
JAPANPARTS
JAPKO
JOHNS
95 67 95-92
JP GROUP
JUNIOR GAS SPRING
GJ1137553765
KAGER
89-0590
KAMOKA
KAWE
8710 29295
KILEN
LESJÖFORS
LYNXAUTO
GS-1211
MAGNETI MARELLI
430719056700
430719056705
MANDO
MOP046050
MAPCO
91888
MAX
GVW150-RB
MAXGEAR
MDR
MGS-709168
MEHA AUTOMOTIVE
MH72061
METZGER AUTOTEILE
MEYLE
MONROE-AU
ML5833
MTR
12161358
Metalcaucho
NTY
OPTIMAL
OSSCA
14193
PATRON
PGS172815
PEMEBLA
JAPZS09168
PLYOM
P773069
PROFIT
2015-0285
QH Talbros
140326
840326
QUINTON HAZELL
QTS840326
RIDEX
219G0266
ROC
GS1420
STC
T446394
STELLOX
11-10558-SX
SWAG
Stark
SKGS-0220283
TATSUMI
TAF1246
TOPRAN
TRIALLI
GS 1849
TRISCAN
VAICO
VEMA
51392
VW
7H0 827 550 B
7H0 827 550 C
Wti Automotive
A834929
YTT
Y140108
Y140176
vika
Fit Vehicles
VW
55 vehicles
CALIFORNIA
2007 - 2009
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CALIFORNIA T5 Camper (7EC, 7EF, 7EG, 7HF, 7HC) 1.9 TDI | 2007-05 - 2009-11 | 63 | 1896 | ||
| CALIFORNIA T5 Camper (7EC, 7EF, 7EG, 7HF, 7HC) 1.9 TDI | 2007-05 - 2009-11 | 77 | 1896 | ||
| CALIFORNIA T5 Camper (7EC, 7EF, 7EG, 7HF, 7HC) 2.5 TDI | 2007-05 - 2009-11 | 96 | 2461 | ||
| CALIFORNIA T5 Camper (7EC, 7EF, 7EG, 7HF, 7HC) 2.5 TDI | 2007-05 - 2009-11 | 128 | 2461 | ||
| CALIFORNIA T5 Camper (7EC, 7EF, 7EG, 7HF, 7HC) 2.5 TDI 4motion | 2007-05 - 2009-11 | 96 | 2461 | ||
| CALIFORNIA T5 Camper (7EC, 7EF, 7EG, 7HF, 7HC) 2.5 TDI 4motion | 2007-05 - 2009-11 | 128 | 2461 | ||
| CALIFORNIA T5 Camper (7EC, 7EF, 7EG, 7HF, 7HC) 1.9 TDI | 2007-05 - 2009-11 | 75 | 1896 | ||
| CALIFORNIA T5 Camper (7EC, 7EF, 7EG, 7HF, 7HC) 2.5 TDi | 2007-05 - 2009-11 | 120 | 2461 |
MULTIVAN
2003 - 2015
TRANSPORTER
2003 - 2015
Alternatives
€20.50
Dispatch on next business day
€8.69
Dispatch on next business day
€10.04
Dispatch on next business day
€18.03
Dispatch on next business day
€20.32
Dispatch on next business day