both sides
Dimensions and size
| Length | 445 | mm |
Specifications
| Housing length | 244.5 mm |
| Mounting points diameter | 16.5 mm |
| Housing Diameter | 18 mm |
| Piston Rod Diameter | 8 mm |
| Extention Force | 90 N |
| Fitting Position | both sides |
| Stroke | 176 mm |
Shipping Details
| Weight | 0.21 Kg |
| Weight Volumetric | 0.42 Kg |
| Customs Code | 830230 |
| Country of Origin | Germany |
€15.21
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
SMART
Cross-Reference Numbers
4X4 ESTANFI
EST-ZSAM0002
A.Z. Meisterteile
AZMT-51-020-1715
ABAKUS
AKRON-MALÒ
127328
ASHIKA
BÖLK
BOL-K070403
CASALS
A2675
CAUTEX
772805
DACO Germany
SG3508
DIEDERICHS
9160600
DOGA
2031663
EQUAL QUALITY
MG36310
ESEN SKV
EUROREPAR
1679431780
FARE SA
34032
FARE-CO
34032
FARE-MX
34032
FARE-RCH
34032
FERRON
1453
Frankberg
5481FB0013657
5481FB0013816
G.U.D.
GGS020502
HART
814 056
HERVIN
UB2051
JAPANPARTS
JAPKO
JOHNS
48 02 95-91
JP GROUP
JUNIOR GAS SPRING
GH0094451111
KAWE
8710 23233
KILEN
KRAFT AUTOMOTIVE
8501421
LESJÖFORS
LUCAS
LSG2313
MAGNETI MARELLI
430719101100
430719101105
MANDO
MOP045947
MAPCO
91979
MAX
GMB101-RB
MAXGEAR
MDR
MGS-7M0002
MEHA AUTOMOTIVE
MH71815
METZGER AUTOTEILE
MEYLE
MI.R.A.
52/1422
MONROE
Magnum Technology
Metalcaucho
Montcada
RME033
NK
NTY
OPEN PARTS
GSR6058.00
OPTIMAL
AG-40934
AG-50282
OSSCA
45831
PEMEBLA
JAPZSM0002
JAPZSMQ0002
PLYOM
P772805
PRASCO
ME3059055
PROFLEX AUTOMOTIVE
PX2-0350
QUINTON HAZELL
QTS828796
RIDEX
219G0363
ROC
GS1186
SATO tech
ST50296
SMART
451 988 00 04
A451 988 00 04
STABILUS
STC
T446171
STORM QUALITY PARTS
59098
SWAG
Stark
SKGS-0220426
TOOR
SX40320
TOPRAN
TRISCAN
TRUCKTEC AUTOMOTIVE
VAICO
VEMA
51499
VITAL SUSPENSIONS
301872
321872
ZEKKERT
GF-2502
Fit Vehicles
SMART
12 vehicles
FORTWO
2007 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| FORTWO Coupe (451) electric drive Brabus (451.392) | 2013-01 - ... | 60 | 82 | ||
| FORTWO Coupe (451) electric drive (451.390, 451.391) | 2013-01 - ... | 55 | 75 | ||
| FORTWO Coupe (451) electric drive (451.391) | 2009-11 - 2011-12 | 30 | 41 | ||
| FORTWO Coupe (451) electric drive (451.390) | 2011-12 - 2012-12 | 35 | 48 | ||
| FORTWO Coupe (451) 0.8 CDi (451.300) | 2007-01 - ... | 33 | 45 | 799 | |
| FORTWO Coupe (451) 0.8 CDi (451.301) | 2009-08 - ... | 40 | 54 | 799 | |
| FORTWO Coupe (451) 1.0 (451.330, 451.334) | 2007-01 - ... | 45 | 61 | 999 | |
| FORTWO Coupe (451) 1.0 (451.331, 451.380) | 2007-01 - ... | 52 | 71 | 999 | |
| FORTWO Coupe (451) 1.0 Brabus (451.333) | 2008-01 - ... | 72 | 98 | 999 | |
| FORTWO Coupe (451) 1.0 Turbo (451.332) | 2007-01 - ... | 62 | 84 | 999 | |
| FORTWO Coupe (451) 1.0 Turbo Brabus (451.333) | 2010-07 - ... | 75 | 102 | 999 | |
| FORTWO Coupe (451) electric drive (451.391, 451.390) | 2010-12 - 2012-12 | 20 | 27 |
Alternatives
€11.66
Dispatch on next business day
€11.50
Dispatch on next business day
€7.48
Dispatch on next business day
€8.55
Dispatch on next business day
€4.66
Dispatch on next business day