Premium quality
This is the one single brake disc. If you plan to change discs on the entire axle then you should buy two products.
Dimensions and size
| Brake Disc Thickness | 10 | mm |
| Centering Diameter | 66 | mm |
| Height | 43 | mm |
| Minimum thickness | 8 | mm |
| Outer Diameter | 240 | mm |
Specifications
| Brake Disc Type | solid |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | with bolts/screws |
| Number of Holes | 4 |
| Quantity Unit | Piece |
| Surface | Coated |
| Test Mark | R90 Homologated |
| Weight | 3.41 kg |
| Packaging length | 25 cm |
| Packaging width | 25 cm |
| Packaging height | 10.3 cm |
Shipping Details
| Weight | 4.85 Kg |
| Customs Code | 870830 |
| Country of Origin | China |
€26.08
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates