Premium quality
This is the one single brake disc. If you plan to change discs on the entire axle then you should buy two products.
Dimensions and size
| Brake Disc Thickness | 24 | mm |
| Centering Diameter | 69 | mm |
| Height | 48.5 | mm |
| Minimum thickness | 21.4 | mm |
| Outer Diameter | 320 | mm |
Specifications
| Brake Disc Type | Two-piece brake disc |
| Brake Disc Type | Vented |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | without bolts/screws |
| Wheel Bolt Bore Diameter | 9.2 mm |
| Number of mounting bores | 1 |
| Number of Holes | 5 |
| Quantity Unit | Piece |
| Surface | Coated |
| Test Mark | R90 homologated |
| Weight | 8.41 kg |
| Container Type | Box |
| Packaging length | 35 cm |
| Packaging width | 35 cm |
| Packaging height | 10 cm |
Shipping Details
| Weight | 8.435 Kg |
| Customs Code | 870830 |
| Country of Origin | China |
€159.62
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
MERCEDES-BENZ
Cross-Reference Numbers
ATE
BLUE PRINT
BOSCH
BREMBO
FEBI BILSTEIN
JURID
MERCEDES-BENZ
Fit Vehicles
MERCEDES-BENZ
88 vehicles
C-CLASS
2015 - 2023
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| C-CLASS T-Model (S205) AMG C 43 4-matic (205.264) | 2018-05 - 2021-02 | 287 | 2996 | ||
| C-CLASS (W205) AMG C 43 4-matic (205.064) | 2018-05 - 2021-05 | 287 | 2996 | ||
| C-CLASS Coupe (C205) AMG C 43 4-matic (205.364) | 2018-05 - 2023-04 | 287 | 2996 | ||
| C-CLASS Convertible (A205) AMG C 43 4-matic (205.464) | 2018-05 - 2023-04 | 287 | 2996 | ||
| C-CLASS T-Model (S205) AMG C 43 4-matic (205.264) | 2016-04 - 2018-05 | 270 | 367 | 2996 | |
| C-CLASS Convertible (A205) AMG C 43 4-matic (205.464) | 2016-10 - 2018-05 | 270 | 367 | 2996 | |
| C-CLASS Coupe (C205) AMG C 43 4-matic (205.364) | 2016-04 - 2018-05 | 270 | 367 | 2996 | |
| C-CLASS (W205) AMG C 43 4-matic (205.064) | 2016-04 - 2018-05 | 270 | 367 | 2996 | |
| C-CLASS (W205) C 450 AMG 4-matic (205.064) | 2015-04 - 2018-05 | 270 | 367 | 2996 | |
| C-CLASS T-Model (S205) C 450 AMG 4-matic (205.264) | 2015-04 - 2018-05 | 270 | 367 | 2996 |
CLS
2017 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CLS (C257) CLS 350 d 4-matic (257.321) | 2017-12 - ... | 210 | 2925 | ||
| CLS (C257) CLS 400 d 4-matic (257.323) | 2017-12 - ... | 250 | 2925 | ||
| CLS (C257) CLS 350 d (257.320) | 2018-08 - ... | 210 | 2925 | ||
| CLS (C257) CLS 350 EQ Boost (257.350) | 2018-08 - ... | 220 | 1991 | ||
| CLS (C257) CLS 350 EQ Boost 4-matic (257.351) | 2018-08 - ... | 220 | 1991 | ||
| CLS (C257) CLS 400 d 4-matic (257.323) | 2020-06 - ... | 243 | 2925 |
E-CLASS
2016 - ...
GLC
2015 - 2023
Alternatives
€75.93
Dispatch on next business day
€61.71
Dispatch on next business day
€71.56
Dispatch on next business day
€60.95
Dispatch on next business day
€68.52
dispatch in 2 business days