Premium quality
No longer deliverable by the manufacturer
Dimensions and size
| Length | 246 | mm |
Specifications
| Thread Size 1 | F 10X1 |
| Thread Size 2 | F 10X1 |
| Weight | 0.08 kg |
| Container Type | Bag |
| Packaging length | 25 cm |
| Packaging width | 2 cm |
| Packaging height | 2 cm |
Shipping Details
| Weight | 0.083 Kg |
| Customs Code | 400942 |
| Country of Origin | Italy |
No longer available
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
HONDA
Cross-Reference Numbers
AKRON-MALÒ
80304
BENDIX
172876B
BLUE PRINT
BORG & BECK
BBH7439
BOSCH
BREMBO
CEF
512215
CORTECO
DELPHI
FORD
1031616
FTE
218E.666E.0.1
GIRLING
9001506
HELLA PAGID
8AH 355 462-801
HERTH+BUSS JAKOPARTS
JURID
172876J
LPR
MGA
F5452
NK
TEXTAR
TRW
Fit Vehicles
HONDA
17 vehicles
CIVIC
1995 - 2005
ROVER
13 vehicles
400
1995 - 2000
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 400 II (RT) 414 | 1996-03 - 1999-12 | 55 | 75 | 1396 | |
| 400 II (RT) 414 Si | 1995-05 - 2000-03 | 76 | 103 | 1396 | |
| 400 II Hatchback (RT) 414 Si | 1995-05 - 2000-03 | 76 | 103 | 1396 |
45
2000 - 2005
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 45 I Hatchback (RT) 1.4 | 2000-02 - 2005-05 | 76 | 103 | 1396 | |
| 45 I Hatchback (RT) 1.6 | 2000-02 - 2005-05 | 80 | 109 | 1588 | |
| 45 I Hatchback (RT) 1.8 | 2000-02 - 2005-05 | 86 | 117 | 1796 | |
| 45 I Hatchback (RT) 2.0 iDT | 2004-01 - 2005-05 | 83 | 113 | 1994 | |
| 45 I Hatchback (RT) 2.0 iDT | 2000-02 - 2005-05 | 74 | 101 | 1994 | |
| 45 I Saloon (RT) 1.4 | 2000-02 - 2005-05 | 76 | 103 | 1396 | |
| 45 I Saloon (RT) 1.6 | 2000-02 - 2005-05 | 80 | 109 | 1588 | |
| 45 I Saloon (RT) 1.8 | 2000-02 - 2005-05 | 86 | 117 | 1796 | |
| 45 I Saloon (RT) 2.0 iDT | 2004-01 - 2005-05 | 83 | 113 | 1994 | |
| 45 I Saloon (RT) 2.0 iDT | 2000-02 - 2005-05 | 74 | 101 | 1994 |
Alternatives
€13.14
Dispatch on next business day
€11.84
Dispatch on next business day
€6.03
dispatch in 2 business days
€7.30
dispatch in 28 business days