Dimensions and size
| Length | 1164 | mm |
Specifications
| for steering gear manufacturer | TRW |
| Number of steering wheel turns | 2.9 |
| Stroke | 152 mm |
| Operating Mode | Electric-hydraulic |
| Left-/right-hand drive vehicles | for left-hand drive vehicles |
| Steering | with tie rod |
| Steering | without tie rod ends |
| Inlet Diameter | 11 mm |
| Outlet Diameter | 11 mm |
| Thread Size 1 | M14×1,5 |
Shipping Details
| Weight | 6.737 Kg |
| Weight Volumetric | 33.685 Kg |
| Customs Code | 870870 |
| Country of Origin | China |
€237.06
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
CEVAM
112090
ELSTOCK
ERA Benelux
SR22090
GENERAL RICAMBI
LIZARTE
OPEL
5900222
5900226
5900241
93172330
93174162
93177965
VAUXHALL
5900222
5900226
5900241
93172330
93174162
93177965
Fit Vehicles
OPEL
69 vehicles
SIGNUM
2003 - 2008
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| SIGNUM Hatchback (Z03) 1.8 (F48) | 2003-05 - 2005-07 | 90 | 122 | 1796 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 1.8 (F48) | 2005-09 - 2008-12 | 103 | 140 | 1796 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 1.9 CDTI (F48) | 2004-04 - 2008-02 | 88 | 120 | 1910 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 1.9 CDTI (F48) | 2004-04 - 2008-02 | 110 | 150 | 1910 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 1.9 CDTI (F48) | 2005-08 - 2008-02 | 74 | 100 | 1910 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 2.0 DTI (F48) | 2003-05 - 2004-04 | 74 | 100 | 1995 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 2.0 Turbo (F48) | 2003-05 - 2008-12 | 129 | 175 | 1998 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 2.2 direct (F48) | 2003-05 - 2008-09 | 114 | 155 | 2198 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 2.2 DTI (F48) | 2003-05 - 2004-04 | 92 | 125 | 2172 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 2.8 V6 Turbo (F48) | 2005-09 - 2008-12 | 169 | 230 | 2792 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 2.8 V6 Turbo (F48) | 2006-01 - 2008-12 | 184 | 250 | 2792 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 3.0 V6 CDTI (F48) | 2003-05 - 2005-07 | 130 | 177 | 2958 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 3.2 V6 (F48) | 2003-05 - 2005-07 | 155 | 211 | 3175 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 3.0 V6 CDTI (F48) | 2005-09 - 2008-12 | 135 | 184 | 2958 |
VECTRA
2002 - 2009
VAUXHALL
1 vehicles
SIGNUM
2003 - 2008
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| SIGNUM (Z03) 2.2 i | 2003-05 - 2008-05 | 114 | 155 | 2198 |
Alternatives
€304.56
Dispatch on next business day
€485.99
dispatch in 28 business days