Dimensions and size
| Length | 296.50 | mm |
Specifications
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 2.7 kW |
| Starter Type | Direct drive |
| Flange Diameter | 11 mm |
| Number of mounting bores | 3 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Inner Diameter 1 | 12.00 mm |
| Inner Diameter 3 | 12.00 mm |
| Inner Diameter 2 | 12.00 mm |
| Pinion Rest Position | 27.00 mm |
Shipping Details
| Weight | 10.288 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | India |
€127.18
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns