Dimensions and size
| Length | 208.00 | mm |
Specifications
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.0 kW |
| Starter Type | with reduction gear |
| Internal Thread 3 | M10-1.25 mm |
| Flange Diameter | 74.0 mm |
| Number of mounting bores | 3 |
| Number of threaded holes | 2 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 10 |
| Inner Diameter 2 | 12.50 mm |
| Pinion Rest Position | 13.00 mm |
Shipping Details
| Weight | 3.482 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | China |
€75.17
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns