Dimensions and size
| Length | 236.00 | mm |
Specifications
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.8 kW |
| Starter Type | with reduction gear |
| Flange Diameter | 76.0 mm |
| Number of mounting bores | 3 |
| Number of threaded holes | 0 |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Teeth | 10 |
| Inner Diameter 1 | 9.00 mm |
| Inner Diameter 3 | 9.00 mm |
| Inner Diameter 2 | 9.00 mm |
| Pinion Rest Position | 52.00 mm |
Shipping Details
| Weight | 4.365 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | China |
€75.63
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns