Dimensions and size
| Length | 187.50 | mm |
Specifications
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 0.8 kW |
| Starter Type | Direct drive |
| Flange Diameter | 75.0 mm |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of threaded holes | 2 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 8 |
| Number of Teeth | 9 |
| Pinion Rest Position | 14.00 mm |
Shipping Details
| Weight | 3.609 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | China |
€66.71
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €1.18
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns