Dimensions and size
| Length | 338.00 | mm |
Specifications
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 2.7 kW |
| Starter Type | Direct drive |
| Flange Diameter | 89.0 mm |
| Number of mounting bores | 3 |
| Number of threaded holes | 0 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 11 |
| Inner Diameter 1 | 11.00 mm |
| Inner Diameter 3 | 10.50 mm |
| Inner Diameter 2 | 11.00 mm |
| Pinion Rest Position | 28.00 mm |
Shipping Details
| Weight | 14.595 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | China |
€265.26
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €4.13
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns