Dimensions and size
| Length | 202.00 | mm |
Specifications
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Starter Type | with reduction gear |
| Flange Diameter | 64.0 mm |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of threaded holes | 2 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 12 |
| Pinion Rest Position | 0.00 mm |
Shipping Details
| Weight | 3.363 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | China |
€128.37
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €1.18
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns