Dimensions and size
| Length | 226.00 | mm |
Specifications
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Starter Type | with reduction gear |
| Flange Diameter | 82.5 mm |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of threaded holes | 0 |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Teeth | 13 |
| Inner Diameter 1 | 13.30 mm |
| Inner Diameter 2 | 13.30 mm |
| Pinion Rest Position | 55.50 mm |
Shipping Details
| Weight | 3.8 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | China |
€66.67
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €1.18
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns