Dimensions and size
| Length | 182.50 | mm |
Specifications
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.0 kW |
| Starter Type | Direct drive |
| Flange Diameter | 86.0 mm |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of threaded holes | 1 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 11 |
| Inner Diameter 1 | 9.00 mm |
| Internal Thread 2 | M8 mm |
| Pinion Rest Position | 20.50 mm |
Shipping Details
| Weight | 3.491 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | China |
€98.46
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates