Dimensions and size
| Length | 218.00 | mm |
Specifications
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.1 kW |
| Starter Type | with reduction gear |
| Internal Thread 3 | M10 mm |
| Flange Diameter | 66.0 mm |
| Number of mounting bores | 3 |
| Number of threaded holes | 3 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Internal Thread 2 | M10 mm |
| Internal Thread 1 | M10 mm |
| Pinion Rest Position | -1.5 mm |
Shipping Details
| Weight | 4.02 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | China |
€63.39
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns