Specifications
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Cooling fins material | Aluminium |
| Water Tank Material | Plastic radiator |
| Core Length | 680 mm |
| Core Width | 388 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Inlet Diameter | 38 mm |
| Outlet Diameter | 38.5 mm |
| Supplementary Article/Supplementary Info | without gasket/seal |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | without expansion tank |
| Assy./disassy. by qualified personnel required! |
Shipping Details
| Weight | 4.971 Kg |
| Weight Volumetric | 14.913 Kg |
| Customs Code | 870891 |
| Country of Origin | China |
€66.01
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
MERCEDES-BENZ
Cross-Reference Numbers
AUTOGAMMA
103350
AVA Clever Choice
MSA2356
BEHR
CR 608 000P
DENSO
DIEDERICHS
8166604
DCM2413
FRIGAIR
106.3111
HELLA
366 300-081
366300081
JDEUS
M-0170780
LUZAR
LRc 1504
MAHLE
MERCEDES-BENZ
MOTRIO
8550509624
NISSENS
62572
696324
NRF
PRASCO
ME907R014
THERMOTEC
TYC
VALEO
VAN WEZEL
Fit Vehicles
MERCEDES-BENZ
30 vehicles
VIANO
2003 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| VIANO (W639) 3.2 (639.711, 639.811, 639.813) | 2003-09 - ... | 140 | 190 | 3199 | |
| VIANO (W639) 3.7 (639.811, 639.813, 639.815) | 2004-06 - 2007-07 | 165 | 3724 | ||
| VIANO (W639) CDI 2.2 4-matic (639.711, 639.713, 639.811, 639.813,... | 2006-03 - ... | 85 | 2148 | ||
| VIANO (W639) 3.2 (639.713, 639.813, 639.815) | 2003-09 - ... | 160 | 218 | 3199 | |
| VIANO (W639) 3.7 (639.815) | 2004-06 - ... | 170 | 231 | 3724 | |
| VIANO (W639) CDI 2.2 (639.711, 639.713, 639.811, 639.813, 639.815) | 2003-09 - ... | 80 | 109 | 2148 | |
| VIANO (W639) CDI 2.2 (639.711, 639.713, 639.811, 639.813, 639.815) | 2005-08 - ... | 85 | 116 | 2148 | |
| VIANO (W639) CDI 2.2 4-matic (639.713) | 2005-07 - ... | 80 | 109 | 2148 | |
| VIANO (W639) CDI 2.2 (639.711, 639.713, 639.811, 639.813, 639.815) | 2003-09 - ... | 110 | 150 | 2148 | |
| VIANO (W639) CDI 2.2 4-matic (639.711, 639.713, 639.811, 639.813,... | 2005-07 - ... | 110 | 150 | 2148 |
VITO
2003 - ...
Alternatives
€71.33
Dispatch on next business day
€65.19
Dispatch on next business day
€67.75
Dispatch on next business day
€111.65
Dispatch on next business day
€61.16
Dispatch on next business day