Dimensions and size
| Inner Diameter | 12 | mm |
| Length | 48 | mm |
Specifications
| Number of pins | 1 |
| Voltage from | 12 V |
| Voltage to | 24 V |
| DIN/ISO | 4165 |
| Current Strength | 8 A |
| Fitted Diameter | 18.5 mm |
| Socket Width | 6.3 mm |
| Material | Aluminium |
| Mounting Type | Flat Plug-in Connector |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | with lid |
| Plug Type | Blade Terminal |
| Quantity | 10 |
| Assy./disassy. by qualified personnel required! |
Shipping Details
| Weight | 0.031 Kg |
| Customs Code | 853669 |
| Country of Origin | India |