Dimensions and size
| Length | 69.5 | mm |
Specifications
| Cylinder Bore | 81.01 mm |
| Oversize | 0.5 mm |
| Bolt Head Diameter | 26 mm |
| Bolt Length | 68 mm |
| Valve Pocket Depth 1 | 1.35 mm |
| Recess Depth 1 | 17.2 mm |
| Compression Height | 45.5 mm |
| Supplementary Article/Supplementary Info | with piston rings |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | with piston ring carrier |
Shipping Details
| Weight | 0.762 Kg |
| Customs Code | 840999 |
| Country of Origin | Germany |
€87.80
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 7 business days
- Check shipping rates
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
SML
Cross-Reference Numbers
BorgWarner (3K)
732KR02802
KOIVUNEN OY
239082-01
NÜRAL
SML
805015-50-1
TARABUSI
6380522
VW
074107081AA
074107107AA
Fit Vehicles
VW
32 vehicles
CALIFORNIA
1998 - 2003
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CALIFORNIA T4 Camper (7DJ, 7DK, 70J) 2.5 TDI | 1998-05 - 2003-04 | 65 | 2461 | ||
| CALIFORNIA T4 Camper (7DJ, 7DK, 70J) 2.5 TDI | 1999-07 - 2003-04 | 111 | 2461 | ||
| CALIFORNIA T4 Camper (7DJ, 7DK, 70J) 2.5 TDI | 1998-05 - 2002-04 | 75 | 2461 |
LT
1996 - 2006
TRANSPORTER
1995 - 2003
Alternatives
€63.59
Dispatch on next business day
€96.37
dispatch in 28 business days