Rear Axle
This is the one single brake disc. If you plan to change discs on the entire axle then you should buy two products.
Dimensions and size
| Brake Disc Thickness | 12 | mm |
| Height | 41.2 | mm |
| Minimum thickness | 10.5 | mm |
| Outer Diameter | 230.7 | mm |
Specifications
| Fitting Position | Rear Axle |
| Bolt Hole Circle Ø | 86 mm |
| Number of bores | 4 |
| Brake Disc Type | solid |
| Bolt Hole Circle Ø | 116 mm |
| Test Mark | ECE R90 APPROVED |
| Surface | Painted |
| Tightening Torque | 110 Nm |
| for OE number | 45251671671 |
Shipping Details
| Weight | 4.461 Kg |
| Customs Code | 870830 |
| Country of Origin | China |
€29.68
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns