Article to be discontinued
This is the one single brake disc. If you plan to change discs on the entire axle then you should buy two products.
Dimensions and size
| Brake Disc Thickness | 26 | mm |
| Height | 70 | mm |
| Minimum thickness | 23 | mm |
| Outer Diameter | 290 | mm |
Specifications
| Brake Disc Type | Vented |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | without bolts/screws |
| Number of Holes | 8 |
| Quantity Unit | Piece |
| Surface | Oiled |
| Version | J |
| Weight | 9 kg |
| Bore Diameter | 79 mm |
| Hole Arrangement/Number | 8 |
| Container Type | Box |
| Packaging length | 29.7 cm |
| Packaging width | 29.7 cm |
| Packaging height | 7.7 cm |
Shipping Details
| Weight | 9.284 Kg |
| Customs Code | 870830 |
| Country of Origin | China |
No longer available