Dimensions and size
| Height | 20.0 | mm |
| Length | 200.0 | mm |
| Width | 220 | mm |
Specifications
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Basic version | LA 157 Art. No. |
| Highly efficient version with active carbon | LAO 157 Art. No. |
| Net Weight | 116 g |
| Packaging length | 21.0 cm |
| Packaging height | 23.00 cm |
| Packaging width | 3.00 cm |
| Trade Numbers | 70571763, LA 157, LAO 157 |
Shipping Details
| Weight | 0.182 Kg |
| Weight Volumetric | 0.455 Kg |
| Customs Code | 842139 |
| Country of Origin | Romania |
€12.10
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
TOYOTA
Cross-Reference Numbers
ALCO FILTER
AMC Filter
TC1027C
BOSCH
1987435566
R5566
CHAMPION
COMLINE
EKF187A
CORTECO
CoopersFiaam
PCK8126
DELPHI
FEBI BILSTEIN
FILTRON
FRAM
HENGST FILTER
HERTH+BUSS JAKOPARTS
MAGNETI MARELLI
154072450638
154705717650
MANN-FILTER
MEAT & DORIA
MECAFILTER
EKR7164
MICRONAIR
MC617
NIPPARTS
JN1342030
N1342030
PURFLUX
PUROLATOR
C18334
PZL Filters
WA61203
SWAG
81932576
TECNOCAR
EC392
TOYOTA
0897400850
UFI
VALEO
VEMO
WIX FILTERS
Fit Vehicles
TOYOTA
58 vehicles
AVENSIS
2003 - 2008
COROLLA
2001 - 2009
MATRIX
2002 - 2004
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| MATRIX (_E13_) 1.8 4WD (ZZE138) | 2002-01 - 2004-02 | 91 | 1794 | ||
| MATRIX (_E13_) 1.8 VVTi (ZZE136) | 2002-01 - 2004-02 | 96 | 1794 |
Alternatives
€4.20
Dispatch on next business day
€10.08
Dispatch on next business day
€6.85
Dispatch on next business day
€13.64
Dispatch on next business day
€4.08
Dispatch on next business day