Dimensions and size
| Height | 67.5 | mm |
| Length | 241.5 | mm |
| Width | 214 | mm |
Specifications
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Left-/right-hand drive vehicles | for left-hand drive vehicles |
| Vehicle Equipment | for vehicles with air conditioning |
| Net Weight | 206 g |
| Packaging length | 22.3 cm |
| Packaging height | 24.70 cm |
| Packaging width | 7.50 cm |
| Trade Numbers | 70531051 |
Shipping Details
| Weight | 0.3 Kg |
| Weight Volumetric | 0.75 Kg |
| Customs Code | 842139 |
| Country of Origin | Czech Republic |
€17.73
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
AKS DASIS
830281N
ALCO FILTER
AMC Filter
BOSCH
1987432498
R2498
CHAMPION
N240
CLEAN FILTERS
COMLINE
EKF395A
CORTECO
CoopersFiaam
PCK8388
DELPHI
DENSO
FEBI BILSTEIN
FILTRON
FRAM
HERTH+BUSS JAKOPARTS
HOFFER
17138FM
8300138FM
KAGER
090075
MAGNETI MARELLI
350208066680
BCF668C
MANN-FILTER
MAPCO
66630
67585
MEAT & DORIA
MECAFILTER
EKR7148
MEYLE
MICRONAIR
MC747
MISFAT
HB338C
MITSUBISHI
7803A028
MR500058
XR500058
XR500058D
NIPPARTS
OPEN PARTS
CAF216611
PURFLUX
PUROLATOR
C38232
QUINTON HAZELL
QAP422
QAP650
QFC0117
SCT - MANNOL
SA1181
SAK181
SOFIMA
SWAG
80924590
TECNOCAR
EC710
UFI
VALEO
VEMO
WIX FILTERS
WP9373
Fit Vehicles
MITSUBISHI
40 vehicles
PAJERO
1990 - ...
Alternatives
€8.70
Dispatch on next business day
€8.29
Dispatch on next business day
€11.30
Dispatch on next business day
€4.58
Dispatch on next business day
€15.07
Dispatch on next business day