Dimensions and size
| Diameter | 76.0 | mm |
| Height 1 | 170 | mm |
| Height | 171.5 | mm |
Specifications
| Filter type | Spin-on Filter |
| Thread Size | M20x1,5 |
| Diameter 2 | 72.0 mm |
| Seal Ring Diameter | 62.0 mm |
| Tightening Torque | 20 Nm |
| Article number of the recommended special tool | OCS 1 |
| Valve Type | Overflow Valve |
| Packaging height | 17.10 cm |
| Net Weight | 447 g |
| Packaging length | 7.9 cm |
| Packaging width | 7.90 cm |
| Trade Numbers | 77642044 |
Shipping Details
| Weight | 0.52 Kg |
| Customs Code | 842123 |
| Country of Origin | Austria |
€10.03
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns